moment prosím

Kalendář akcí
Klientská sekce

email    

heslo    

Nová registrace | Heslo?!

Sláma to je hlína - Hliněné omítky, izolace ze slaměných balíků (SK)

23 - 25.06.2017 místo konání: Modra pri Bratislave

Praktický workshop přímo na stavbě 1. mobilního kruhového nízkoenergetického domu ze SLAMAFLEXU. Jak stavět efektivně svépomocí tak, aby se nám stavba zbytečně neprodražila a postavili jsme kvalitní dům s výbornou užitnou hodnotou a dlouhou životností.

Jedná se o komplexní výuku zážitkovou formou zhuštěnou do jednoho víkendu. Tedy:

Využití slámy a hlíny ve stavebnictví - vlastnosti slaměných balíků a nepálené hlíny a různé konstrukční systémy - jejich výhody a nevýhody.

 

 • Kvalitní a levné základy (a sklep) z nabíjených pneumatik
 • Úsporná dřevěná konstrukce a hutnění slaměných balíků do konstrukce podle Toma Rijvena a její výhody oproti jiným
 • Hliněné omítky na různé povrchy - úprava přídržnosti, výroba a aplikace hliněných směsí
 • Hliněné omítky - příprava kvalitní a odolné vlastní směsi z místních zdrojů - na hrubé a jemné omítky. Zlepšení odolnosti hlíny přidáváním fermentace
 • Příprava hliněné jemné malty z pytlovaných směsí
 • Probarvování omítek, barevné nakopané jíly
 • Finální omítky - dekorace, plastiky, vyškrabávání, nanášení více barevných vrstev.
 • Výroba vlastních hliněných cihel
 • Jak vyrobit hliněnou polici, lampu, lavici, nebo dekoraci, kterou až po vyschnutí připevníte
 • Malování a dekorace hlínou na sklo nebo hladké, lakované povrchy
 • Finální voděodolná úprava hlíny (voskování hliněné podlahy, natírání sprchového koutu lněným olejem, velkovní malování vodoodpudivým vápeným nátěrem).

 

Reference na naše semináře najdete zde... . A články, diskuse a fotky z našich již mnoha předchozích seminářů najdete zde na strankach v Co nabízíme "Proběhlé akce" a "Příběhy z osady", v  galerii  a nebo na youtube nebo na Facebooku...

 

Nepálená hlína je uznávaným materiálem jak pro své přednosti spojené s energetickými úsporami, tak i pro příznivé působení na zdraví člověka.

Příprava hliněné hrubé a jemné malty z lokálních zdrojů a z pytlovaných směsí. Naučíme se jak využít plastičnosti hlíny a barevnosti různých jílů. Dekorativní omítky, modelování. Seminář probíhá z 1/4 předáním teoretických znalostí a z 3/4 praxe.

Pro zkoušky a testy je možno si přinést vlastní hlínu (množství 1 - 2 kbelíky i více).
 

Budeme na stavbě slaměnohliněného domku, takže se určitě zašpiníme :-).

Seminář povede stavitel: Petr Skořepa

Staví netradiční, kruhové nebo stěhovatelné domy z přírodních a recyklovaných materiálů, nejvíce však ze dřeva, slámy a hlíny. Používá ve svých stavbách moderní i málem zapomenuté staré techniky stavění, využívá fyzikální zákony na větrání, klimatizaci a topení. Staví EKO-LOGICKY - ve stavbách spojuje informace z vícero zdrojů - pasivní domy, přírodní stavitelství, tvary střech a domů, soběstačné domy - earthships, získávání energie, geomantie, feng-šuej, léčitelství, řád přírody. Bude hovořit o výhodách, problémech a chybách na různých konkrétních stavbách svépomocí.

 

Vhodné pro zájemce, kteří si chtějí stavět slaměno hliněný dům svépomocí nebo se chtějí naučit jak si vlastní uměleckou tvorbou vyzdobit dům.

Také vhodné pro řemeslníky, kteří se chtějí hlínou zabývat.

Začínáme 1.den večeří v 18:00 (přednášky 19:00- 22:00). 2. den začínáme v 9:00 a končíme v 19:00. Oběd ve 13:00 hod, večeře v 19:00 hod, snídaně v 8:00, další přestávky vždy dle potřeby. Konec semináře 3 den mezi 16-18 hodinou. Celkem to je 18 přednáškových a praktických hodin!

Fotky z našich staveb a pozemku najdete na facebooku a v galerii. 

Stavíme nyní mobilní slaměnohliněný dům. Možná se dostaneme i na hliněnou pec na pečení chleba. Tvoříme ukázky ze slámy a hlíny jako například Cordwood (stěna z dřevěných polínek lepených hlínou), COB (lavice a ornamenty tvarované z hlíny smíchané se slámou a pískem), nabíjenice, dekorace ze starých lahví a skel zasazených do hlíny.

   

Když prší budeme dělat hliněné omítky a cihly pod střechou. Nebo se někteří mohou připojit když vyrábíme solární parabolu - vařič na sluneční teplo, solární pec, odpařovací lednici nebo nějaký jiný jednoduchý nápad... Máme zde na ukázku malou solární elektrárnu, venkovní sprchu, kompostovací záchody, hliněnou podlahu a již nějaké ukázky hliněných cihel a omítek z hlíny.

Vyrábíme si ze surové ovčí vlny izolaci. Tedy jsou zde ukázky alternativního stavění, dekorací a získávání energie.

 

 

 

Místo konání: Modra pri Bratislave. Bližší informace posíláme přihlášeným, jenž poslali zálohu na účast.

 

Prosím domlouvejte na společném cestování ! Kdo jedete autem (kdy, kam od kud a telefon), tak kdo se rádi svezete s někým (kdy, kam, od kud, telefon) zde:

http://ekovesnice.cz/473-spolujizda.html

 

Doporučený příspěvek na naše vaše aktivity (aktuální sbírka je na dětský přírodní tábor, komunitní centrum a OázyŽivota.cz)

2.400,- Kč, nebo 2.200,- kč (80,- EUR) při poslání příspěvku nebo zálohy 14 dní a déle před seminářem)

Pro absolventy nějakého našeho předchozího semináře, také pro páry, studenty, důchodce a maminky na mateřské dovolené třeba o 500 Kč (20EUR) méně.

Co sebou

Každému asi 7-14 dnů před akcí posíláme podrobnější informace. Pokud neuvidíte e-mail v Doručené poště 5 dnů před konáním, podívejte se do složky Nevyžádaná pošta. Pokud ho tam najdete, označte e-mail jako "Toto není SPAM".

Určitě je dobré si vzít vybavení, jako když jedete za dobrodružstvím nebo na tábor (spacák, deku, oblečení a obuv do bláta, deště i na slunce, tužku, blok, svítilnu-čelovku, přezůvky).

 

Případně přivést cokoli co můžete darovat, viz seznam...

Ubytování

1. Spát zde lze ve vlastním spacáku, ve vlastním stanu, venku nebo pod střechou v spodním patře pod jurtou. Pokud bude zima, doufáme, že některé paní majitelka nechá přespat na vlastní karimatce v jurtě za nějaký malý příspěvek na jurtu (kolem 10EUR na noc).

2. Sprcha je improvizovaná venkovní. Domek není napojen na vodu, tedy veškerou vodu je třeba vozit nebo nosit. Pokud potřebujete pohodlnější bydlení se soukromím, tak se domluvte s námi - V okolí jsou penziony.

Strava

Bude společná, vegetariánská až spíše veganská… Příspěvek 300,- Kč (11 EUR) osoba/den, tedy 5xjídlo, čaj, zákusky a svačiny.

Záloha a příspěvek

Pro rezervaci místa nám prosím pošlete celý příspěvek, případně zálohu 500 Kč (20 EUR) na 4200270652/6800 v Kč (CR) nebo v EUR (SK) na IBAN: SK28 8330 0000 0025 0028 8855 a pro platby z ciziny IBAN: CZ1720100000002500288855, Bic/Swift: FIOBCZPPXXX (účet je veden v ČR na Ekovesnice o.s.). Jako variabilní symbol uveďte vaše telefonní číslo bez státní předvolby a bez mezer. Děkujeme.

V případě nemoci nebo jiného závažného důvodu jsme vděčni za včasné informování a rádi vás přesuneme na jiný termín nebo jiné využití. Příspěvek vám zůstává evidován v naší Živé kreditní bance pro budoucí výměnu. Zbylé příspěvky lze provést i na místě.

Pořádá občanské sdružení Ekovesnice z.s. a Eko-osada o.z.

 

Přihlásit se můžete zde:   ZDE...

 

 

 

 

 

 

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku není možno přidávat komentáře.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz