moment prosím

Kalendář akcí
Klientská sekce

email    

heslo    

Nová registrace | Heslo?!

Hliněné omítky a izolace ze slámy (CZ/SK)

11 - 13.05.2018 místo konání: Osada Bílé Karpaty (hranice ČR/SR mezi Myjavou a Hodonínem)

Praktický workshop přímo na stavbě slaměno-hliněného domu. Jak postavit slaměný dům nebo provést hliněné omítky dobře, efektivně svépomocí tak, aby se nám stavba zbytečně neprodražila. Aby jste postavili skutečně kvalitní dům s výbornou užitnou hodnotou a dlouhou životností.

Jedná se o výukový zážitek v jednom víkendu. Tedy:

Využití slámy a hlíny ve stavebnictví - vlastnosti slaměných balíků a nepálené hlíny a různé konstrukční systémy - jejich výhody a nevýhody.

 

  • Úsporná dřevěná konstrukce a hutnění slaměných balíků do konstrukce podle Toma Rijvena a její výhody oproti jiným. Aby byla sláma nehořlavá a bez myší není tak jednoduché.
  • Hliněné omítky na různé povrchy - úprava přídržnosti, speciální přilnavostní nátěr
  • Hliněné omítky - příprava kvalitní a odolné vlastní směsi z místních zdrojů - na hrubé a jemné omítky. Zlepšení odolnosti hlíny přidáváním fermentace
  • Hydroizolace a izolace proti záření z jílu
  • Probarvování omítek, barevné jíly
  • Finální omítky, příprava hliněné jemné malty - dekorace, plastiky, vyškrabávání, nanášení více barevných vrstev.
  • Rychlá výroba hliněných cihel
  • Jak vyrobit hliněnou polici, lampu, lavici, nebo dekoraci, kterou až po vyschnutí připevníte
  • Malování a dekorace hlínou na sklo nebo hladké, lakované povrchy. jak vyrobit přírodní lepidlo a tmel.
  • Finální voděodolná úprava hlíny (voskování hliněné podlahy, natírání sprchového koutu lněným olejem, velkovní malování vodoodpudivým vápeným nátěrem).

 

Reference na naše semináře najdete zde... . A články, diskuse a fotky z našich již mnoha předchozích seminářů najdete zde na strankach v Co nabízíme "Proběhlé akce" a "Příběhy z osady", v  galerii  a nebo na youtube nebo na Facebooku...

 

Nepálená hlína je uznávaným materiálem jak pro své přednosti spojené s energetickými úsporami, tak i pro příznivé působení na zdraví člověka.

Příprava hliněné hrubé a jemné malty z lokálních zdrojů a z pytlovaných směsí. Naučíme se jak využít plastičnosti hlíny a barevnosti různých jílů. Dekorativní omítky, modelování. Seminář probíhá z 1/4 předáním teoretických znalostí a z 3/4 praxe.

Pro zkoušky a testy je možno si přinést vlastní hlínu (množství 1 - 2 kbelíky i více).
 

Budeme na stavbě slaměnohliněného domku, takže se určitě zašpiníme :-).

 


Seminář povede: Petr Skořepa

Věřím, že svobodné bydlení bez závislosti na inž., obchodních i bankovních sítích si zaslouží každý. A též to ukazuji v praxi na několika realizovaných stavbách. Že skutečně jde postavit krásný malý 40m2 dům pro dva do 150tis. Kč, nebo větší a dokonce i nezávislý dům 100m2 do 600tis.Kč. Že jde i byt nebo starý dům upravit na svobodný. Domy je možné vidět i vyzkoušet i u nás v Eko-osadě Vrbovce.

Nemám odborné stavební vzdělání a nemažu med kolem pusy. Vše sám zkouším na vlastní kůži, proto vyprávím spíše z praxe s logikou, humorem a rýpavým nadhledem. Můj přímý přístup některé dráždí. Nemusíte se mnou ve všem souhlasit, o to mne ani nejde, přesto můžete využít typy a zlepšovací návrhy, které výrazně šetří přírodu, práci a vaši peněženku…
Ať jde o  "klasiku"  nebo  "eko". 

Navrhl a postavil jsem již několik zajímavých domů a celou Eko-osadu za minimum peněz a po 10ti letech experimentů jsem přišel na to, že jde o to najít tu správnou rovnováhu a vybrat to nejlepší z každého.  Ať jde o byt nebo dům klasický zděný, hliněný, mobilní, soběstačný, dřevostavbu nebo slamák. A že i různé technologie a tvary (kruhový, hranatý, šestiúhelníkový, hobití, kopulovitý) mají nějaký význam. Vše má své výhody a nevýhody, co a jak si tedy vybrat nebo jak správně kombinovat? 


Již 8 let učím ve škole přírodního stavitelství, ikdyž nejsem extremista na slaměné domy a hlínu.
Našel jsem příjemnou rovnováhu mezi tvrdým betonem, zdravími materiály, technologií a moderním stavitelstvím. Ukáži vám jak si můžete sami pocitově navrhnout a alespoň částečně a z čeho postavit „skutečně efektivní dům“. Který bude velmi dlouhověký, odolný, zdravý a hlavně jednoduchý, krásný a tedy levný. Případně jak upravit váš byt na zdravý a nezávislý. Stačí chtít.
Navedu vás na cestu svobody, která ale nevede skrze nová lákavá pozlátka, plýtvání, konzum a lenivost. Jsem za opravy, údržbové věci, recyklaci, renovaci a pocitové vnímání.

 


Petr staví netradiční, kruhové nebo stěhovatelné domy z přírodních a recyklovaných materiálů, nejvíce však ze dřeva, slámy a hlíny. Používá ve svých stavbách moderní i málem zapomenuté staré techniky stavění, využívá fyzikální zákony na větrání, klimatizaci a topení. Staví EKO-LOGICKY - ve stavbách spojuje informace z vícero zdrojů - pasivní domy, přírodní stavitelství, tvary střech a domů, soběstačné domy - earthships, získávání energie, geomantie, feng-šuej, léčitelství, řád přírody. Bude hovořit o výhodách, problémech a chybách na různých konkrétních stavbách svépomocí.

Více o Petrovi najdete zde...

 

 

Vhodné pro zájemce, kteří si chtějí stavět slaměno hliněný dům svépomocí nebo se chtějí naučit jak si vlastní uměleckou tvorbou vyzdobit dům.

Také vhodné pro řemeslníky, kteří se chtějí hlínou zabývat.

Začínáme 1.den večeří v 18:00 (přednášky 19:00- 22:00). 2. den začínáme v 9:00 a končíme v 19:00. Oběd ve 13:00 hod, večeře v 19:00 hod, snídaně v 8:00, další přestávky vždy dle potřeby. Konec semináře 3 den mezi 16-18 hodinou. Celkem to je 18 přednáškových a praktických hodin!

Fotky z našich staveb a pozemku najdete na facebooku a v galerii. 

Budujeme nyní slaměnohliněný dům u www.ziveekomuzeum.cz. Možná se dostaneme i na hliněnou pec. Tvoříme ukázky ze slámy a hlíny jako například Cordwood (stěna z dřevěných polínek lepených hlínou), COB (lavice a ornamenty tvarované z hlíny smíchané se slámou a pískem), nabíjenice, dekorace ze starých lahví a skel zasazených do hlíny.

   

Když prší budeme dělat hliněné omítky a cihly pod střechou. Nebo se někteří mohou připojit když vyrábíme solární parabolu - vařič na sluneční teplo, solární pec, odpařovací lednici nebo nějaký jiný jednoduchý nápad... Máme zde na ukázku malou solární elektrárnu, venkovní sprchu, kompostovací záchody, hliněnou podlahu a již nějaké ukázky hliněných cihel a omítek z hlíny.

Vyrábíme zde ze surové ovčí vlny izolaci. Tedy je zde spousty praktických funkčních ukázek alternativního stavění, dekorací a získávání energie.

 

 

 

Místo konání: Škola přírodního stavitelství. Osada je v Bílých Karpatech, přímo na hranicích SR-ČR, mezi Hodonínem (CZ) a Trenčínem (SK). Bližší informace posíláme přihlášeným, jenž poslali příspěvek.

 

SPOLUJÍZDU si prosím domlouvejte sami zde: 

http://ekovesnice.cz/473-spolujizda.html

 

 

 

Instrukce k akci:

 

CENA

Doporučený příspěvek
(aktuální sbírka je na www.Živé
Ekomuzeum.cz)

 

2.400,- Kč, nebo 2.200,- kč (80,- EUR) při poslání příspěvku nebo zálohy 14 dní a déle před seminářem)

Sleva pro páry, studenty, důchodce a maminky na mateřské dovolené nebo pro členy spolku Ekovesnice z.s. je 500kč/20EUR. Výhody členství a jak se stát členem je zde v sekci o nás.

Co sebou

Každému asi týden před seminářem posíláme podrobnější informace. Pokud neuvidíte e-mail v Doručené poště 5 dnů před konáním, podívejte se do složky Nevyžádaná pošta. Pokud ho tam najdete, označte e-mail jako "Toto není SPAM".
Určitě je dobré si vzít něco na sezení pod sebe, deku, polštářek, karimatku, přezůvky, psací potřeby, svítilnu a něco do deště a pracovní obuv a oděv, který si můžete zamazat od hlíny.

Ubytování

1. Skromné spaní ve vlastním spacáku, vlastním stanu nebo někde venku je pro účastníky zdarma.

2. Spaní ve vlastním spacáku na našich madracích a karimatkách v skromných společných prostorech nebo týpý je 100kč a osobu a noc.

3. Pokud potřebujete pohodlnější bydlení se soukromím, tak se domluvte s námi - Máme společné spaní pro pár osob v Slaměné Jurtě na madracích nebo dvoulůžkové pokoje v Ekomuzeu s lůžkovinami nebo ve vlastním spacáku za příspěvek kolem 250-350kč (10-13EUR) na osobu a noc. Toto spaní lze domluvit až na místě. Nebo může být k dispozici celý přírodní apartmán "Slaměná jurta" a "Srdce" jen pro vás, ale pak je potřeba předem dům rezervovat, více je zde www.přírodní ubytování.cz.

Pokud chcete vzít nějaké své mazlíčky, tak to oznamte předem!

Máme ovce, koťata, štěně, psa, slepice, volnou přírodu apod.! :-)

Strava

Bude společná, BIO vegetariánská až spíše veganská… Příspěvek 250,- kč (10 EUR) osoba/den, tedy 3xjídlo, čaj, zákusky a svačiny.

Záloha a příspěvek

Pro závaznou rezervaci místa nám prosím pošlete celý příspěvek, případně zálohu 1000 Kč (40 EUR) na:
Pro platby v CZK: 2200288853/2010
Pro platby v EUR: IBAN: SK28 8330 0000 0025 0028 8855 (EUR (SK)). Jako variabilní symbol uveďte VS, který vám přijde na email po odeslání přihlášky. Děkujeme.

V případě nemoci nebo jiného závažného důvodu jsme vděčni za včasné informování a rádi vás přesuneme na jiný termín nebo jiné využití. Příspěvek vám zůstává evidován v naší Živé kreditní bance pro budoucí výměnu. Zbylé příspěvky lze provést i na místě.

Pořádá občanské sdružení Ekovesnice z.s. a Eko-osada o.z.

 

Přihlásit se můžete zde:    ZDE...

 

 

 

 

 

 

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku není možno přidávat komentáře.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz