moment prosím

Kalendář akcí
Klientská sekce

email    

heslo    

Nová registrace | Heslo?!

Hliněné omítky a izolace ze slámy (praxe)

10 - 12.05.2019 místo konání: Osada Bílé Karpaty (hranice ČR/SR mezi Myjavou a Hodonínem)

Praktický workshop přímo na stavbě slaměno-hliněného domu. Jak postavit slaměný dům nebo provést hliněné omítky dobře a efektivně svépomocí tak, aby se vám stavba zbytečně neprodražila, což bohužel nebývá pravidlem. Aby jste postavili skutečně kvalitní přírodní dům bez vlhkosti a myší s výbornou užitnou hodnotou, špatnou hořlavostí a dlouhou životností. Hned několik jich můžete vidět i vyzkoušet přímo u nás v Eko-osadě Vrbovce.

 

Workshop bude probíhat jako aktivní táborová dovolená. Taková skrácená letní škola s minimem teorie. Teorii doporučuji absolvovat v jarní nebo podzimní víkend v blízkém velkém městě, dle kalendáře akcí...

 

Naše semináře v Praze, Brně, Bratislavě a Košicích se těší již 8 let velkému zájmu a upřímným ohlasům učastníků, viz. reference... Proto v létě pořádáme tuto zážitkovou praxi, jako tábor kam mohou přijet jednotlivci i celé rodiny s dětmi. Zde jsou fotky z loňské letní školy... a fotky z r. 2017 zde...

 

 

 

 

Program a ubytování je v Eko-osadě a na Ekomuzeu s pokoji, kde se mohou ubytovat celé rodiny s dětmi.


Pro děti a doprovod připravujeme samostatný super program řemesla hrou po celé dva dny (keramika, práce s hlínou, tvořit různé misky, sošky, amulety, ozdoby do hliněných omítek, řezbářství, malování na trička apod...)
Jako lesní školka pro děti od 4 let s programem na celý den. Pro mladší děti možnost po domluvě dle možností (s ohledem na potřebu zajistit program pro ty větší) nebo s doprovodem.

 

 

Hlavní program semináře je výukový zážitek využití slámy a hlíny ve stavebnictví v jednom víkendu na více stanovištích. Sami si vybíráte, co si chcete vyzkoušet, třeba i všechno.

 

Nepálená hlína je uznávaným materiálem jak pro své přednosti spojené s energetickými úsporami, tak i pro příznivé působení na zdraví člověka. Probereme praktickou stavbu  slaměnohliněného domu nejefektivnější technikou, která šetří čas, řeší problémy s hlodavci, průvzdušností, hořlavostí a výrobu vlastních omítek a cihel (odolných i přívalovým dešťům).

Budeme na stavbě slaměnohliněného domku, takže se určitě zašpiníme :-).

 

 

Práce se slámou a hlínou se zdá na první pohled jednoduchá, ale pokud chcete opravdu postavit kvalitní dům s dlouhou životností a za nízkou cenu - je daleko náročnější na informace než se může zdát...


 

Ukážeme si různé metody, technologie aj výsledky:

 • základy z kamenů, nebo betonu,
 • dřevěná nosná konstrukce,
 • správné skládání balíků slámy, aby byla sláma nehořlavá a bez myší
 • hliněné omítky hrubé i jemné - příprava směsi z lokálních zdrojů
 • hliněná podlaha,
 • COB (lavice a ornamenty tvarované z hlíny smíchané se slámou a pískem), nabíjenice,
 • výroba a stavění z hliněných cihel a slaměných válků
 • povrchové úpravy, barvení, dekorace, mandaly,
 • voděodolnost hlíny na venkovní použití, do sprchového koutu nebo dokonce umyvadla,
 • lepení kachliček do hlíny,
 • venkovní hliněné pece,
 • Cordwood (stěna z dřevěných polínek lepených hlínou),
 • opravy hliněných omítek a prasklin
 • dekorace ze starých lahví a skel zasazených do hlíny.
 • Výroba izolačních 3skel ze starých oken.
 • Vyroba vlastní izolace načesáváním ze surové ovčí vlny.


Vhodné pro zájemce, kteří si chtějí stavět slaměno hliněný dům svépomocí. Také vhodné pro řemeslníky a budoucí stavitele, kteří se chtějí stavbami z hlíny a slámy zabývat profesionálně...

 


 

 

 

Reference na naše semináře najdete zde... . A články, diskuse a fotky z našich již mnoha předchozích seminářů najdete zde na strankach v Co nabízíme "Proběhlé akce" a "Příběhy z osady", v  galerii  a nebo na youtube nebo na Facebooku...

 

 


Seminář povede: Petr Skořepa

Věřím, že svobodné bydlení bez závislosti na inž., obchodních i bankovních sítích si zaslouží každý. A též to ukazuji v praxi na několika realizovaných stavbách. Že skutečně jde postavit krásný malý 40m2 dům pro dva do 150tis. Kč, nebo větší a dokonce i nezávislý dům 100m2 do 600tis.Kč. Že jde i byt nebo starý dům upravit na svobodný. Domy je možné vidět i vyzkoušet i u nás v Eko-osadě Vrbovce.

Nemám žádné vysoké stavební vzdělání a nemažu med kolem pusy. Vše sám zkouším na vlastní kůži, proto vyprávím spíše z praxe s logikou, humorem a rýpavým nadhledem. Můj přímý přístup některé dráždí. Nemusíte se mnou ve všem souhlasit, o to mne ani nejde, přesto můžete využít typy a zlepšovací návrhy, které výrazně šetří přírodu, práci a vaši peněženku… Mám talent poskládat složité puzzle z mnoha rozdílných informací a ukázat vám, že to dokážete též, podobně jako já.
Ať jde o  "klasiku"  nebo  "eko". 

Navrhl a postavil jsem již desítky zajímavých domů a celou Eko-osadu za minimum peněz a po 10ti letech experimentů jsem přišel na to, že jde o to najít tu správnou rovnováhu a vybrat to nejlepší z každého.  Ať jde o byt nebo dům klasický zděný, hliněný, mobilní, soběstačný, dřevostavbu nebo slamák. A že i různé technologie a tvary (kruhový, hranatý, šestiúhelníkový, hobití, kopulovitý) mají nějaký význam. Vše má své výhody a nevýhody, co a jak si tedy vybrat nebo jak správně kombinovat? 


Již 10 let učím ve škole přírodního stavitelství, ikdyž nejsem extremista na slaměné domy a hlínu.
Našel jsem příjemnou rovnováhu mezi tvrdým betonem, zdravími materiály, technologií a moderním stavitelstvím. Ukáži vám jak si můžete sami pocitově navrhnout a alespoň částečně a z čeho postavit „skutečně efektivní dům“. Který bude velmi dlouhověký, odolný, zdravý a hlavně jednoduchý, krásný a tedy levný. Případně jak upravit váš byt na zdravý a nezávislý. Stačí chtít.
Navedu vás na cestu svobody, která ale nevede skrze nová lákavá pozlátka, plýtvání, konzum a lenivost. Jsem za opravy, údržbové věci, recyklaci, renovaci a pocitové vnímání.

 


Petr staví netradiční, kruhové nebo stěhovatelné domy z přírodních a recyklovaných materiálů, nejvíce však ze dřeva, slámy a hlíny. Používá ve svých stavbách moderní i málem zapomenuté staré techniky stavění, využívá fyzikální zákony na větrání, klimatizaci a topení. Staví EKO-LOGICKY - ve stavbách spojuje informace z vícero zdrojů - pasivní domy, přírodní stavitelství, tvary střech a domů, soběstačné domy - earthships, získávání energie, geomantie, feng-šuej, léčitelství, řád přírody. Bude hovořit o výhodách, problémech a chybách na různých konkrétních stavbách svépomocí.

Více o Petrovi najdete zde...

 

 

Fotky z našich staveb a pozemku najdete na facebooku a v galerii. 

 

Budujeme nyní slaměnohliněný dům u www.ziveekomuzeum.cz. Možná se dostaneme i na hliněnou pec. Tvoříme ukázky ze slámy a hlíny jako například Cordwood (stěna z dřevěných polínek lepených hlínou), COB (lavice a ornamenty tvarované z hlíny smíchané se slámou a pískem), nabíjenice, dekorace ze starých lahví a skel zasazených do hlíny.

   

Když prší budeme dělat hliněné omítky a cihly pod střechou. Nebo se někteří mohou připojit když vyrábíme solární parabolu - vařič na sluneční teplo, solární pec, odpařovací lednici nebo nějaký jiný jednoduchý nápad... Máme zde na ukázku malou solární elektrárnu, venkovní sprchu, kompostovací záchody, hliněnou podlahu a již nějaké ukázky hliněných cihel a omítek z hlíny.

Vyrábíme zde ze surové ovčí vlny izolaci. Tedy je zde spousty praktických funkčních ukázek alternativního stavění, dekorací a získávání energie.

 

 

 

Začínáme 1.den večeří v 18:00 (přednášky 19:00- 22:00). 2. den začínáme v 9:00 a končíme v 19:00. Oběd ve 13:00 hod, večeře v 19:00 hod, snídaně v 8:00, další přestávky vždy dle potřeby. Konec semináře 3 den mezi 16-18 hodinou. Celkem to je 18 přednáškových a praktických hodin!

Kdo má zájem je možné se na místě domluvit a zůstat déle, nebo přijet dříve a pomoci nám s přípravou a třeba si i část předem odpracovat.

 

 

Místo konání: Škola přírodního stavitelství. Osada je v Bílých Karpatech, přímo na hranicích SR-ČR, mezi Hodonínem (CZ) a Trenčínem (SK). Bližší informace posíláme přihlášeným, jenž poslali příspěvek.   Přímo před nádražím máme velkou budovu budoucího "Živého Ekomuzea". I zde lze zaparkovat a ubytovat se v pokojích. Vlakové nádraží Vrbovce 1 km (nádraží je na Slovensku, ale je zařazeno do integrované dopravy Jihomoravského kraje, přímé vlaky z Hodonína i Nového Mesta nad Váhom). Nejbližší obchod je na moravské straně v Javorníku nad Veličkou (8 km) nebo ve Velké nad Veličkou (9 km), na Slovensku ve Vrbovcích (6 km). Město Myjava 8 km (supermarkety). Příjezd autem je možný až k Eko-osadě nebo Ekomuzeu.

 

SPOLUJÍZDU si prosím domlouvejte sami zde: 

http://ekovesnice.cz/473-spolujizda.html

 

 

 

Instrukce k akci:

 

CENA

Doporučený příspěvek
(aktuální sbírka je na www.Živé
Ekomuzeum.cz)

 

2.400,- Kč, nebo 2.200,- kč (88,- EUR) při poslání zálohy 30 dní a déle před seminářem)

Sleva pro členy spolku Ekovesnice z.s., kteří mají uhrazené členské je na místě 500kč/20EUR. Výhody členství a jak se stát členem je zde v sekci o nás. Jinak stručně - stačí v přihlášce zaškrtnout jen "chci se stat členem" a poslat stále stejnou zálohu (kterou pak bereme jako členské) na kurz a je to, a hned máte slevu i na tento kurz.
 
Děti a doprovod přispívají 1/2 a mají super program řemesla hrou po celé dva dny viz výše (keramika, malování na trička apod...)
 
Vážíme si vaší práce a proto je možné se u nás i předem směnit prací nebo dary. Seznam, co poptáváme je zde...

Co sebou

Každému asi týden před seminářem posíláme podrobnější informace. Pokud neuvidíte e-mail v Doručené poště 5 dnů před konáním, podívejte se do složky Nevyžádaná pošta. Pokud ho tam najdete, označte e-mail jako "Toto není SPAM".
Určitě je dobré si vzít něco na sezení pod sebe, deku, polštářek, karimatku, přezůvky, psací potřeby, svítilnu a něco do deště a pracovní obuv a oděv, který si můžete zamazat od hlíny.

Ubytování

1. Skromné spaní ve vlastním spacáku, vlastním stanu nebo někde venku je pro účastníky zdarma.

2. Spaní ve vlastním spacáku na našich madracích a karimatkách v skromných společných prostorech je 100kč a osobu a noc.

3. Pokud potřebujete pohodlnější bydlení se soukromím, tak se domluvte s námi - Máme společné spaní pro pár osob v Slaměné Jurtě na madracích nebo dvoulůžkové pokoje v Ekomuzeu s lůžkovinami nebo ve vlastním spacáku za příspěvek kolem 250-350kč (10-13EUR) na osobu a noc. Toto spaní lze prohlédnout, vybrat si a domluvit až na místě. Nebo může být k dispozici celý přírodní apartmán "Srdce" a tma pro 1-2 jen pro vás, ale pak je potřeba předem dům rezervovat, více je zde www.přírodní ubytování.cz.

Pokud chcete vzít nějaké své mazlíčky, tak to oznamte předem!

Máme ovce, kočky, 3 psy (nemají vůbec rádi jiné psy), slepice, volnou přírodu apod.! :-)

Psy si musíte nechávat mimo osadu, ale program je hlavně v osadě, ikdyž v SO i NE odpoledne již část praxe probíhá i na ekomuzeu (10km od osady), kde se můžete ubytovat i se psy.

Strava

Bude společná, BIO vegetariánská až spíše veganská… Příspěvek 260,- kč (10 EUR) osoba/den, tedy 3xjídlo, čaj, zákusky a svačiny. Děti do 10-11ti let asi 1/2. Však je to na vás.

Záloha a příspěvek

Pro závaznou rezervaci místa nám pošlete zálohu ve výši 1/2 příspěvku na akci - vašim odhadem na:

Pro platby v CZK: 2200288853/2010
Pro platby v EUR: IBAN:
SK9183300000002501619919

Pro platby ze zahraničí (tedy mimo SK a CZ) je účet veden na Eko-osada o.z., u Fio banka Trnava, Hlavná 25, 917 01, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX

 

Jako variabilní symbol uveďte VS, který vám přijde na email po odeslání přihlášky. Děkujeme.

Záloha je nevratná a pri neúčasti bude použitá na výdaje. V případě nemoci nebo jiného závažného důvodu jsme vděčni za včasné informování a přesuneme vás na jiný termín. Zbylé příspěvky na místě.

Pořádá občanské sdružení Ekovesnice z.s. a Eko-osada o.z.

 

Přihlásit se můžete zde:    ZDE...

 

 

 

 

 

 

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku není možno přidávat komentáře.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz