moment prosím

Kalendář akcí
Klientská sekce

email    

heslo    

Nová registrace | Heslo?!

Podzimní tábor - Živá škola

18.09. - 31.10.2016 místo konání: Živá škola "Z pohádky do rozprávky" Bílé Karpaty (hranice ČR/SR mezi Myjavou a Hodonínem)

Pro stálý zájem o dobrovolnictví u nás, nebo jít do učení do školy přírodního stavitelství a budování nové Živé školy.

Praktická škola přírodního stavitelství jako benefiční podzimní tábor.

 

Začátek se nám trochu pozdržel, ale již od 18.9. do 30.10.2016 budeme budovat novou Živou školu “Z pohádky do rozprávky”. Což bude 1.československá sdílená inovativní, tvořivá a hlavně pohádková lesní škola - takový celoroční tábor. Pobyty pro školy a rodiny v budované rozprávkové přírodní osadě s hradem, s padacím mostem, vodním příkopem a stanovém podhradím v krásném království Bílých Karpat.

 

V rámci Živé školy, kde se program vyvíjí a plánuje na pár měsíců dopředu podle zájmu studentů již máme naplánované akce na které je třeba se v případě zájmu přihlásit zvlášť:

16-18.9.  Vaření s divokými rostlinami  

23-25.9.  Hliněné omítky, izolace ze slaměných balíků

5-9.10.    Návrh vlastního domu

 

Začínáme již tento podzim renovovat stávající tábor.

 

Můžete přijet s dětmi jen tak na rodinnou dovolenou, vyrazit na výlety, kouknout co a jak tvoříme, tím nás podpořit a nebo se dokonce i zapojit se spontálně do společného radostného tvoření, učení se prací.

Ubytování je přímo na táboře buď táborové ve vlastním spacáku v samostatných dřevěných chatičkách s palandami pro 4 osoby, nebo si můžete vzít vlastní stan, nebo zde máme pokoje v hlavní hale a stan s ohništěm nebo si lze předem rezervovat pobyt v rozprávkových přírodních domečkách u nás v osadě (10km od tábora). Více je úplně dole.

Program pro děti i dospělé vzniká na místě podle zájmu účastníků, jako Živá škola. A ve spolupráci Akademianatura.sk a Školou šeliem může být program jako ranní cvičení Chi kung, večerní cvičení Kung-fu, pro všechny věkové kategorie (děti, rodiče, prarodiče) tématicky zaměřený den, expedice, hry, muzikoterapie, tvoření, řemesla, malování, lukostřelba, bylinkáreň, divoká kuchařka z toho co nás baví.  

Děti si mohou vyzkoušet pracovat s hlínou, tvořit různé misky, sošky, amulety, ozdoby do hliněných omítek. 

 

Zároveň samotná myšlenka nového přírodního školského zařízení již od výstavby bude probíhat formou praktické školy přírodního stavitelství - učíme se prací vzájemě od sebe. 

 

Všichni návštěvníci na kratší pobyty nám přispívají pouze na stravu, ubytování a trochu na program, lektorné a školu kolem 500kč (20EUR) na osobu a den, děti 1/2... tedy jako za dětský tábor a pracující studenti dokonce jen prvních 5 dní. Uplně dole je to více rozepsané...

 

 

Vytváříme nový soběstačný sociální systém vzájemně výhodné spolupráce ke vzniku podobných škol bez závislosti na dotacích.

 

Však sami uvidíte, jak si program u nás užijete, lidé od nás odjíždějí s krásnými zážitky a vědomostmi našich moudrých nejen slovanských předků. V jednoduchosti je krása. Příspěvky používáme na budování této krásné nové Živé školy.

Šikovní pracující pomocníci se většinou po 5ti dnech stávají studujícími staršími dobrovolníky za stravu a ubytování a při delším pobytu po domluvě dokonce ještě za kapesné.

 

Učit se budeme pravděpodobně i na tomto krásném domku (na podzim základy, případně konstrukce). Bude sloužit škole jako učebna, zázemí pro učitele a veřejnosti jako ukázkový, na prohlídky, vyzkoušení a obcím jako inspirace na duplikovatelné příjemné komunitní sociální bydlení nebo jako dům tzv. na 1/2 cesty...

 

POZOR nejedná se o připravený seminář a komplexní výuku - Nevytváříme žádné modelové situace, ale je to spíše volný tábor pro dospělé nebo rodiče s dětmi. Kdo má zájem přiložit ruku k dílu se zároveň učí jako učeň prací spontálně přímo na konkrétních stavbách, tedy činnostech, které se zrovna dělají. Nelze slíbit, že se zrovna budete věnovat tomu co vás zajímá. Vše je dobro-volné, můžete jezdit na jak dlouho chcete jen tak na výlet, jako na chatu s příjemným programem pro rozvoj řemeslných zručností, ale též těla i ducha a vždy se naučíte něco nového na příjemném tvoření.

Pokud máte málo času a potřebujete informace, doporučujeme vám si vybrat spíše nějaké naše výukové teoretické či praktické semináře...

 

Při těchto stavbách se naučíte vyrábět a pracovat s hliněnými omítkami, vytvářet dekorace, malovat přírodními barvami a stavět zdravé domy:

 

 • základy z kamenů, štěrku,
 • dřevěná nosná konstrukce,
 • správné skládání balíků slámy
 • Použití hlíny: hliněné omítky vnitřní i venkovní odolné přívalovým dešťům, odolné směsi vodě na podlahy, výroba a stavění z hliněných cihel.
 • COB (lavice a ornamenty tvarované z hlíny smíchané se slámou a pískem), nabíjenice,
 • povrchové úpravy hlíny, barvení, dekorace, mandaly,
 • šindelová, rákosová nebo zelená střecha,
 • stavba komína a kamen, venkovní a vnitřní hliněné pece,
 • Trombeho stěna, solární zisky,
 • lepení kachliček do hlíny, mozaiky,
 • dřevo + hlína - umělecký nábytek,
 • Cordwood (stěna z dřevěných polínek lepených hlínou),
 • Alternativa - Recyklace: Dekorace ze starých lahví, skel a oken zasazených do hlíny,

 • výroba solární paraboly - vařič na sluneční teplo, stavba solární pece a sušičky,
 • odpařovací lednice,
 • kompostovací toalety,

Jsme jedno z mála soběstačných občanských sdružení, které si na své aktivity vydělává hlavně svou činností. Sdružení Ekovesnice o.s. vzniklo před 6ti lety a ihned bylo finančně soběstačné a během 1. roku fungování se zařadilo mezi největší sdružení svého druhu, máme již přes 6000 registrovaných zájemců o naše informace a aktivity. Za 5 roky fungování na facebooku máme přes 14000 zájemců.

 

Dlouhodobě (několika měsíční nebo roční studenti) fungujeme v komunitě na principu dobrovolnictví za stravu a ubytování a kapesné. Jako dobrovolníci děláme rádi to co nás baví a tím se vzájemně od sebe učíme. 

 

      

 


      

 

V letních měsících a když je pěkně pracujeme většinou venku a v zimě nebo když prší děláme interiéry, tedy tvoříme za každého počasí a těměř po celý rok :-)...

      

 

 

       

 

 

           
 

Naši lektoři: (více o nás najdete po kliknutí na jméno lektora)

Petr Skořepa – Škola přírodního stavitelství  - Hlavní lektor, odborný dohled, architektonický návrh, technologie, hospodaření, soběstačnost, energie, materiály, skladby stavby, tedy praktické vedení architekta.

Filip Klíma - Projekty, design, řemeslník

Peter Kotus – Akademianatura.sk - Ranní pomalé cvičení a protahování Chi-Kung pro rozproudění energie, uvolnění těla a dlouhověkost, večerní Kung-fu pro podporu soustředění, uvolnění mysli i sebeobranu. Tělesný a duchovní rozvoj osobnosti. Instruktor Akadémie bojových umení www.skolaseliem.sk

Katka Pěkná – Modely z hlíny, relaxace tvorbou, uměním. Malby, sochy, porcelán.

Petra Bolfová – muzikoterapie - Zahrajeme si na různé netradiční hudební nástroje, budeme zpívat šamanské i slovanské písně, uprostřed lesa, na karpatských lukách, společně s hlasem přírody, neboť  rytmus  je to, co nás spojuje s přírodou i se sebou samým, s ostatními lidmi, s celým světem a vesmírem.

Zuzka Borisová – Škola přírodního stavitelství  - Numerologie, karmalogie, vliv a významy čísel a dat apod..

Mgr. Majka Hrková – Akademianatura.sk  - Super lehká přírodní bylinková kuchařka pro podporu činnosti mozku, duše a těla, psycholožka, bylinkářka, realizace slovanských slavností dle kola roku, relaxace. Venuje sa dlhodobému štúdiu zdravovedy a aplikovanej herbológie u Karpatských Pecúchou.

 

 

Mnoho referencí na naše kurzy a semináře najdete zde... A články, diskuse a fotky z našich již mnoha předchozích seminářů jsou zde na stránkách, například v části: Co nabízíme - "Proběhlé akce" a "Příběhy z osady", v galerii a nebo na youtube nebo na Facebooku... další doplňování již bude na studentech :)...


 

Zábava a volný čas:

Nejenom prací živ je člověk – tedy snažíme se, aby práce byla vyvážena i zábavou a hlavně, aby si student, dobrovolník z nabízených činností vybral to, co ho bude uspokojovat a bavit. Může se tak zapojit i do činností jako: pravidelná (dobrovolná) fyzická i duchovní cvičení - ranní Chi-kung, večerní kung-fu, posilování, otužování, posezení u ohně, bubnování, výlety po okolí (kolo, běžky, sněžnice, pěšky), koupání v rybníku, pouštění draků, sauna atd..

Kdo bude mít zájem, rádi předáme co víme: tvorba záměru, stravování, cvičení, léčitelství, sezónní sklizně (rozpoznání plodin a jejich nejvhodnější zpracování), zakládání permakulturních zahrad (koexistence fauny a flory bez dalších zásahů), případně chovu drobného domácího zvířectva (vědomosti ohledně chovu koz, ovcí, příp. kačen, slepic apod.),

     

 

 

Úlohy studenta:

Mezi povinnosti učně spadají i činnosti jako: udržovat pořádek, třídit odpad, úklid pracovního prostředí a nástrojů na konci každého dne na vymezené místo přiměřená a zodpovědná péče o poskytnuté ubytování. Dohoda na týdenní službě – zajištění nákupů, příprava jídla, umývání nádobí.

      

Na celém našem pozemku v osadě je zákaz kouření, nadměrné požívání alkoholu a jiných omamných látek!


Je na studentovi, kdy si vybere a jak si domluví své dny volna. 

 

Student, dobrovolník je po celou dobu v osadě podporován k co největší samostatnosti a iniciativě při vykonávání různých aktivit a realizaci vlastních nápadů. Tím získává kompetence a zručnost v širokém spektru praktických zkušeností související s přírodním stavitelstvím, soběstačností, ale i života v komunitě.

Student, dobrovolník získává jak teoretické tak především mnoho praktických zkušeností z oblasti přírodního stavitelství (zpracování slaměných balíků, práce se dřevem, hlínou, kamenem, rákosem, vlnou atd.), využívání alternativních zdrojů energie (solární systémy, větrná elektrárny, sběr dešťové vody).

      

       

Život v osadě a společenství přirozeně vede jeho obyvatele k pravidelnému režimu (vstávání, cvičení, společné vaření), otevřené komunikace atd.. Tedy jako taková škola změny návyků. Úkoly na každý den se projednávají každý den ráno. Po dohodě se studenty se může časový harmonogram aktivit měnit.

Není naším cílem někoho měnit, ale vytvořit prostředí, kde student se může přirozeně rozvíjet.

Učíme se vzájemně všichni od sebe a vše je plně na studentovi.


       

Každý nově příchozí student, dobrovolník, návštěvník nebo účastník našich kurzů si hned na začátku přečte pravidla pobytu, zacházení a odpovědnosti za svěřený majetek a bezpečnosti práce. Zapíše se a podepíše, že si pravidla, bezpečnost práce a odpovědnost za škody přečetl a rozumí jim. Tyto pravidla jsou stále na nástěnce ve společenském prostoru, společně s úkoly, služby v kuchyni, plánem aktivit, plánkem pozemku apod..

        

Klademe důraz na důkladné seznámení s pravidly bezpečnosti při práci a pečlivou demonstraci při zacházení a údržbě s pracovními nástroji. Zajištění ochranných pomůcek při manipulaci s nástrojem v případě potřeby (pracovní rukavice, brýle, nepromokavá pevná obuv). Každé ráno se dohodujeme, rozdělíme si činnosti a poté supervizor kontroluje, radí, ukazuje, učí a pomáhá při aktivitách.

      

Pobyt v táboře - škole je otevřený mužům, ženám i dětem. Přestože je zde na první pohled hodně činností kolem staveb, které jsou vhodnější pro muže,  je stejnou měrou dostatek aktivit i pro ženy (hliněné omítky, dekorace apod.)

       

 

 

Místo konání: Škola přírodního stavitelství. Letní tábor Polana, který renovujeme na Živou školu "Z pohádky do rozprávky" je v Bílých Karpatech, přímo na hranicích SR-ČR, mezi Hodonínem (CZ) a Trenčínem (SK). Umístění: Na samotě v Bílých Karpatech, na moravské straně jen 150 m od česko-slovenské státní hranice. Nejkratší přístup je 300 m ze slovenské obce Vrbovce - části Šance (dříve osada U Sabotů), zde je i autobusová zastávka. Vlakové nádraží Vrbovce 1,5 km (nádraží je na Slovensku, ale je zařazeno do integrované dopravy Jihomoravského kraje, přímé vlaky z Hodonína i Nového Mesta nad Váhom). Nejbližší obchod je na moravské straně v Javorníku nad Veličkou (8 km) nebo ve Velké nad Veličkou (9 km), na Slovensku ve Vrbovcích (6 km). Město Myjava 8 km (supermarkety). Příjezd autem je možný až k táboru.

Více o táboře je zde: www.ldt-polana.cz  a přesný popis cesty jak se k nám dostat je zde: www.taborpolana.cz

 

Prosím domlouvejte na společném cestování ! Kdo jedete autem (kdy, kam od kud a telefon), tak kdo se rádi svezete s někým (kdy, kam, od kud, telefon) zde:

http://ekovesnice.cz/473-spolujizda.html

 

Využijte většího množství podobně zaměřených lidí a vemte si na letní školu vaše výrobky a služby, které zde můžete spontálně nabídnout k výměně.

 

 

 

 


 Ubytování (příspěvek na školu, lektorné, program atak.)

1. Spát lze ve vlastním spacáku v dřevěných chatkách s postelemi nad sebou (palandy) 2 a 4 lůžkové ve vlastním povlečení, prostěradle a polštáři (madrace jsou) nebo ve vlastním stanu, společných prostorech nebo jinde na pozemku.

 

Prosíme o doporučený příspěvek na školu, lektorné a program (účast volná) na den kolem 250kč / 10 EUR, děti 1/2.
Pracovití pomocníci po 5 ti dnech, tedy na delší období mají zdarma, tedy nad 8h práce pro školu - za stravu a ubytování nebo dohodou na místě.

 

 

2. Pokud potřebujete pohodlnější bydlení se soukromím, nebo nás chcete více podpořit a vyzkoušet si zároveň pobyt již v hotových pohádkových domech, tak se domluvte, rezervujte si předem - K dispozici je  "Slaměná jurta", podmínky a rezervační formulář viz. odkaz a ješte domeček Srdce určen jinak na pobyty v tmě. Toto ubytování je u nás v osadě, 10km od tábora (očekáváme, že pár aut bude spolujízdou asi každé ráno a večer dojíždět).

 

 

Strava

Strava je bezmasá (spíše i bez vajec, mléka, lepku apod.) domácí. Je zde vybavená kuchyň, tedy čaje a kafe si můžete uvařit. Vaří se společně ze společných zásob.
Příspěvek 250,-kč (10EUR) osoba/den, tedy 3xjídlo, čaj, zákusky a svačiny. Za děti přispíváte podle vás :), většinou asi 1/2.

Pracovití pomocníci po 5 ti dnech, tedy na delší období mají zdarma, tedy nad 8h práce pro školu - za stravu a ubytování nebo dohodou na místě.

 


              

Co sebou


Určitě je dobré si vzít něco na spaní, deku, povlečení, prostěradlo, polštářek, karimatku, svítilnu-nejlépe čelovku, přezůvky do chatky a něco do deště a pracovní obuv a oděv, který si můžete zamazat od hlíny. Vše jako na tábor. Na jídlo hrníček nebo ušus, misku a lžíci.

   

Pořádá občanské sdružení Ekovesnice o.s. a Eko-osada o.z.

 

Tlačítko zelené "registrovat na tuto akci" nad nebo pod článkem prosíme ignorujte.

 

Nástup:   Kdykoli mezi 18.9. do 30.10.  (Pozor ale mimo termíny 23-25.9., 28.9-2.10. a 5-9.10. kdy zde máme akce) !

Délka pobytu, (prosíme alespoň na dvě noci) a datum nástupu je plně na vás :-). Stačí vyplnit

Přihláška je   ZDE... 


a do poznámky napsat předpokládaný datum příjezdu a odjezdu. Veškeré informace najdete zde na této stránce a stačí poté třeba den předem zavolat, kolik vás je a v kolik a na jak dlouho přijedete... Vše ostatní se řeší a domlouvá na místě... Jen případné rezervace vybaveného přírodního apartmánu je třeba objednat emailem na výše uvedených odkazech předem. Děkujeme za náš rostoucí tým...

 

 

 

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku není možno přidávat komentáře.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz