moment prosím

Kalendář akcí
Klientská sekce

email    

heslo    

Nová registrace | Heslo?!

Časopis - Oázy života

09.04.2013  

Hledáme řídícího časopisu a nových stránek www.OazyZivota.cz


Nyní je třeba plnit nově vytvořené stránky návody. Příjem na tento projekt očekáváme přímo od zájemců o propagaci. Z počátku půjde spíše o dobrovolnickou činnost a o příjem se musí umět postarat sám řídící. Nějaký čas to zabere, organizační schopnosti a znalosti práce na PC a internetu nutností. Očekáváme, že se projekt bude po rozběhnutí rychle rozšiřovat. Pošlete prosím váš životopis a přibližnou představu o práci.

 

Zdravíme všechny příznivce různých alternativ k dnešní společnosti, tedy poměrně velkou skupinu lidí zajímající se o soběstačnost, řemesla, permakulturu, léčitelství, eko-logii, ezoteriku, duchovno, umění apod..

Zakládáme nový časopis !

Výzývám tvořivé bytosti ke spolupráci a sdílení návodů ku pomoci možné změny naší společnosti a tedy logicky nám všem. Vkládejte, pište, posílejte praktické nápady, návody, články, rady... Nebuďte již lhostejní, čekající, hledající... V jádru jsme všichni aktivní, tvořivý a zodpovědní... :-).

 

Právě vytváříme team na vznik a řízení nového časopisu pro Českou a Slovenskou republiku, tedy články (návody) budou v češtině a slovenštině a team bude také mezinárodní.

Časopis bude určen pro veřejnost zajímající se o různé alternativy k dnešní společnosti s nápady a návody pro trvale udržitelný život.

Bude se jednat o články, reportáže doplněné radami a návody jak to či ono prakticky udělat. Jednotlivé návody bude možné bez poškození vytrhnout a zatřídit si do šanonu podle svého členění. Tedy každý si může tvořit z časopisu své vlastní knihy jednotlivě zaměřené třeba na stavitelství, zahradu, zdraví, energie apod. ... podobně jako byl "Svět poznání".

Časopis bude tištěnou formou a součástí vznikajícího projektu "Tvoříme soběstačné oázy života pro budoucí generace" www.oazyzivota.cz (.sk), kde budou publikovány praktické návody pro trvale udržitelný život: metody získávání energie, pěstování, permakultura, zakládání osad, navrhování a stavění soběstačných domů, zdraví, léčitelství, alternativní umění, tradiční řemesla, atd.

Účel je, aby to byl na jednu stranu líbivý a přitom praktický časopis, který osloví a neztratí se mezi vykřikujícími časopisy na stáncích PNS, psaný přitom lidovou a humornou formou - vesmír má přeci smysl pro humor :).

Časopis by měl propojovat aktivní tvořivé lidi z různých oblastí, spojované myšlenkou "Praktická řešení pro trvale udržitelný život" a cestou tak zvanou alternativou (vůči stávající společnosti).

A také tito lidé by jej měli tvořit. Díky internetu můžeme tvořit společně časopis přímo na webu, stránky se nyní tvoří.

 

Návod pro redaktory a přispěvatele (můžete kdokoli):

Stránky na časopis jsou již vytvořeny a již se můžou plnit. Tedy nyní nám již můžete posílat vaše tipy...

Asi by bylo nejlepší vždy napsat článek toho či onoho tak, jako by to pisatel dělal sám a nedával tak dogmaticky rady, že jeho postup je jediný ten správný...ať si to každý probere... Na úvod může být reportáž, pak návod s fotogalerií (u obsáhlejších uvedeme odkaz na stránky kde bude pokračování). Před článkem může být pojednání, reportáž na související téma a za článkem může být prostor pro poradnu nebo reklamu tak, aby vždy jedno téma šlo vytrhnout a zařadit do šanonu bez poškození druhého tématu, tedy vždy bude na 2, 4 nebo 6 stran.

Časopis rozdělíme do několika hlavních barevně oddělených sekcí.

Do prvních vydaní budeme vybírat podle došlých článků, navrhuji támata:

Stavitelství:

 • 1. Soběstačné domy (Earthships) i s návodem, jak je stavět, jak nabíjet pneumatiky hlínou, na co si dát pozor... v dalších dílech na pokračování získávání a skladování užitkové a pitné vody, solární zisky, akumulace tepla.
 • 2. Jak kosit rákos a rákosové střechy...
 • 3. V každém čísle bude vždy popsaná jedna technika stavění z přírodních materiálů (její výhody, nevýhody a jak na to: Stavby ze slámy, hlíny, dřeva, kamenů, konopí, palet apod. s ukázkou - fotogalerií nějaké stavby.  
 • 4. Jak na hliněné omítky.

Ekovesnice:

 • Jak postupovat efektivně v založení soběstačné osady.

Zdraví a léčitelství:

 • Jestěrčí dýchání a pití přemrzlé vody od léčitele Břetislava Nového, www.dedekkorenar.cz

Zahrada:

 • 1. Tvorba bylinkové spirály, vyvýšených záhonů, využití slunečních pastí. 
 • 2. Jak se starat o staré odrůdy ovocných stromů.  
 • 3. Navrhování sídla podle permakultury, zóny kolem domu.  
 • 4. Vermikompostování.  
 • 5. Možné využití kompostu na výrobu energie.

Zvířata:

 • Chov drůbeže, oveček, koz, holubů. Včelařství.

Obnova tradičních řemesel:

 • Kovář, řezbář, tesař, truhlář.
 • Nástroje: Výroba tkalcovského stavu, teslice apod..
 • Těžba dřeva podle luny a starých již málem zapomenutých pravidel.

Energie:

 • 1. Návod na stavbu solární pece a solárního vařiče na pečení, vaření a grilování na slunci. Jak využít solární parabolu na efektivnější získávání tepelné nebo elektrické energie.   
 • 2. Solární systémy na získávání tepla, hybridní panely... Návod na výrobu vlastního solárního panelu.  
 • 3. Malá bioplynka. Využití kompostu na výrobu tepla a bioplynu.  
 • 4.  Parní motor nové generace a kogenerační jednotka poháněná parním motorem. Dřevoplynový generátor a jeho využití. Thermočlánky ke kamnům. Stirling. Vše s návodem na vlastní výrobu.  
 • 5. Ostrovní energetické systémy: Kombinace větrné a solární techniky, regulátory nabíjení, baterie, střídače.

Ostatní:

 • Návod na stavbu pece na chleba z hlíny. Jak kopat, vrtat nebo nabíjet studnu?

Pro ženy - maminky:

 • Něco o očkování a třeba domácí škola, pletení košíků, výroba keramiky, mandaly, mantry apod...

Myslím, že by bylo dobré vytvořit v budoucím časopise taky nějakou poradnu, kde by se řešila vždy nějaká konkrétní otázka nebo několik otázek... I když od toho už je diskuze na netu, kde je možno se hádat a obhajovat to či ono... již nyní naše stránky fungují jako takové diskusní fórum, již lze diskutovat k jakémukoli článku přímo pod článkem.

Výzva: Alternativa ke konkurenci je spolupráce !
Chcete se aktivně podílet, např. psaním článků, zkušenostmi, fotkami ze zajímavé stavby, zahrady, apod. ? Je možné je ihned publikovat zde na webu, je to redakční systém, kam může přispívat kdokoli. Stačí se zaregistrovat a hned můžete psát a publikovat... nebo nám můžete napsat a přidat se do tvořivého teamu.

Měla by to být taková alternativa k dnes rozšířeným médiím.
Reklamu do časopisu uveřejňujeme jen tu, která je v souladu s našimi záměry a cíly i přes vědomí, že nám to snižuje reálné příjmy.

Proto také žádáme o podporu zde: "Jak nás podpořit". Nebo "Jak podpořit vydání časopisu". - pracujeme na tom :-)...

Začínáme něco nového a tedy odměny za jednotlivou práci (psaní článků, organizaci, redigování apod.) budeme domlouvat až poté, co bude časopis tvořit nějaké peníze, aby bylo vůbec z čeho :-). Což uvidíme velmi brzy, tedy hned po prvním nebo druhém vydání. Vždy, když se rozjíždí něco nového, tak se musí počítat s vydanou energií na začátku a věřit, že pokud do projektu dáme každý to co nejlépe umíme, tak věřím, že se to bude velmi rychle vracet i ve finančních odměnách za naši práci.

V dnešní době je již velmi reálná možnost existence takového časopisu.

Náklad odhadujeme nad 10-20tis. kusů a časopis bude k dostání ve všech stáncích v ČR a SR, také bude k dispozici pro členy v el. podobě na internetu... Časopis bude zpočátku celobarevný čtvrtletník. Prosím posílejte články, fotky a příspěvky, děkujeme.

 

"Protože jako hospodáře z malého hospodářství, mně tyhle věci stále zajímají a obdivuji se předkům a jejich úžasnému způsobu života. Jejich soběstačnosti, skromnosti (někdy bohužel vynucené) a vůbec přístupu k životu. Z nabízených názvů mně nejvíce zaujal název Soběstačnost, protože dle mého názoru naprosto vystihuje o co jde. Je to revoluce v dnešním světě závislosti na inženýrském způsobu řízení společnosti (průmyslové stravování, vymezování zdrojů potravin a pod.) a už ten název evokuje co je cílem tohoto časopisu."   Chmelař Radim Liptál

 

Nyní si rozdělujeme práci tak, aby nás to nezatížilo plně při našich jiných činnostech, proto nás bude v týmu více... Odměna (peníze) za naší práci přijde, až časopis nějaké peníze přinese. Proto zatím musíme počítat, že této činnosti věnujeme každý asi jen 1-3 hodiny denně. Po rozběhu počítáme, že se vytvoří pro některé z nás pozice na plné úvazky...   

Můžete se hlásit do volných pozic:

Pro pracovní skupinu používáme sdílené dokumenty na gmail.com, proto je dobre mít email na gmail.com :-)... (zde máme seznam kontaktů, první vydání, sdílíme úpravu textu a grafiku), pro společnou komunikaci máme skupinu na googlegroups.com a  vždy v UT v 20:00 se scházíme na skype meatingu).

 • šéfredaktor: Petr Skořepa (zodpovednosť za vydanie a obsah časopisu, databáza prispievateľov a príspevkov...), skype: soptalbc, email: soptas@gmail.com, 0944293223,

 • zástupce šéfredaktora: nyní hledáme! Hlaste se! (motivátor - hecovač, zabezpečování toku informácí, manažer)

 • redaktor (SK): Redaktoři přibývají, dopisovat sem je zatím nebudeme, ale vkládat lze i bez nahlášení....

 • grafik : grafiky již nějaké v seznamu máme, ale rádi si vás zapíšeme jako rezervu...

 • dizajnér:

 • práce na webu: Ondřej Varga

 • fotograf 1: potřebujeme více fotografů, aby nemuseli jezdit daleko nebo aby nebyli zahlceni prací...

 • korektura čeština: korektoři pro český i slovenský jazyk již také máme, ale můžeme si vás psát do rezervy...

 • korektura slovenčina:

 • Distribuce: potřebujeme pomoci s distribucí, jelikož z počátku půjde o poměrně malý náklad 10-20tis.ks.

 • Zalomení, sázení textů:

 • Robert Zelník: (beriem si zatiaľ na starosť komunikáciu pracovnej skupiny a neskôr možno web), skype: robertzelnik, email: rzelnik@tvorivo.sk

 

 

Odpovědi na vaše otázky:

1) Články sa budú len tak "hádzať" na web ako nejaký blog alebo je tu nejaká koncepcia a človek, ktorý ich bude ešte spracovávať?
Navrhuji je zatím házet na web a z toho budeme poté vybírat co se vytiskne - pokud bude článek dlouhý, nebo obsáhlý na fotky a návody, tak na něj bude v časopise stejně odkaz na web... Držte se prosím hlavní myšlenky časopisu (reportáž kombinovaná s návodem co a jak dále, kde najít další informace, co a jak udělat apod....)

2) To znamená, že môžem tvoriť bez predchádzajúcej konzultácie?
Ano, stránky na časopis se teprve tvoří, ale již nyní je možné používat zatím naše stránky - http://ekovesnice.cz/460-casopis-oazy-zivota 
(jenž jsou také jako redakční systém - ke každému článku mohou lidé dole vkládat doplnění, názory, tedy jako diskuse - a návod jak je používat je v úvodu stránek, stačí se zaregistrovat a poté se vždy objeví kdekoli v článcích nahoře v levém rohu "Nový článek"). Toto je dočasné řešení, poté články přesuneme na nový web, který bude určen jen na časopis a bude vylepšen o možnost vkládání fotek ve velkém rozlišení apod.. 

Lidé, organizace a redaktočí vkládají různé články podle kategorií.
Poté vybereme některé do tisku. Korektoři je mohou hned upravovat. Grafici mohou upravovat vložené fotky. Potřebujeme také pomoci vytvořit návrh šablony pro časopis (velikosti inzerce, barvy, nadpisy, hlavní stránka, logo apod..)


3) Predpokladám, že na začiatku nie sú články honorované, ale budú kompenzované aspoň náklady (v prípade potreby)?
Ano, jelikož jde od začátku o úplně jiný koncept tvorby časopisu, tak počítáme, že část se bude tvořit na bázi dobrovolnosti (tedy vkládání na web - fotky, stavby, videa, návody) od lidí jenž si přejí, aby se jejich zkušenosti a vědomosti šířili dále. A samozřemě po prvním vydání již uvidíme zájem, finance, náklady, výdaje a podle toho bude třeba finance rozdělit na nově vytvořené pracovní pozice, jenž jsou potřeba. Účet založíme transparentní pro Ekovesnice o.s., kde bude vidět hospodaření.

Začátek je těžký, ale věřím, že se nám společně podaří rozjet něco zajímavého a jedinečného už svým přístupem k vzájemné spolupráci... Nakonec bychom z této myšlenky měli mít všichni zůčastnění prospěch (ať již ve formě odměn za naší práci nebo pro některé propagace vašich sdružení, myšlenek, spolků, tvořivých lidí a vynálezců, a tedy i nová pracovní místa.
Díky dnešním technologiím je možné si pracovní deník vést také na sdílených dokumentech a tedy je možné, aby se diskutovalo a hlasovalo k rozdělení peněz a jednotlivým odměnám, ikdyž ze začátku bude (kvůli rychlosti rozhodování) řízen časopis spíše hiearchicky (osvícený absolutismus).


4) Je nejaká predstava odkedy by asi články mohli byť honorované?
Hned jak se všichni shodneme na rozdělování příjmů - odhaduji hned po prodeji prvního nebo druhého čísla, kdy uvidíme výsledek naší práce, příjmy, výdaje a zájem od lidí.

5) Kto sa bude starať o autorské práva - v prípade prekladov - napr. pri fotografiách?
Zatím redaktoři, ale měl by být jeden člověk, který toto ohlídá.

6) Ako si to predstavujete kvantitatívne? Pretože by som nerada bola časovo stresovaná, čo vzniká zvlášť pri zlej organizácii. Ja sa nemôžem zaručiť za pravidelnosť pri dodávaní článkov, lebo som momentálne na materskej. Preto potrebujem vedieť dokedy treba uzavrieť číslo, tak môžem dopredu reálne navrhnúť, čo som schopná spraviť. 

Proto postupujeme pomalu a vytvoříme raději na začátek více zájemců o pomoc a práci, aby jsme se ze začátku nezahltili prací a nebyli zbytečně ve stresu. Jelikož půjde z počátku o čtvrtletník, tak času bude dost a začneme vydávat až budemem mít připraveny dvě čísla.

 

Prosím posílejte články, návody, fotky a příspěvky, děkujeme.

 

Kontaktní osoba Petr Skořepa

Telefon je zapnutý vždy jen jeden! Většinu času slovenský a občas český.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
PředmětAutorDatum
Odpovědi na otázky:Skořepa Petr10.05.2012 17:01
Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz