moment prosím

Kalendář akcí
Klientská sekce

email    

heslo    

Nová registrace | Heslo?!

Petr Skořepa

23.05.2017  

„Dejte mi trochu hlíny a já vám postavím krásný léčivý dům, který předčí svou užitnou hodnotou a životností dnešní moderní výstavbu, neničí životní prostředí, dává lidem svobodu a ze stavby uděláme společenskou slavnost."

Zakladatel Školy přírodního stavitelství, odborník na stavby z přírodních materiálů, převážně ze slámy a hlíny, lektor kurzů „Přírodní stavitelství“, „Sláma to je hlína“ , „Cesta soběstačnosti“, a "Návrh vlastního domu".


Rád staví z místních přírodních a recyklovaných zdrojů kvalitní obydlí. Používá ve svých stavbách moderní zkušenosti a málem zapomenuté staré osvětčené staletími techniky stavění, využívá stále funkční fyzikální zákony na větrání, klimatizaci a topení. Recykluje téměř 95% stavby. Co jiní říkají, že nejde, tak realizuje v praxi na několika projektech. A tyto domy je možné si i vyzkoušet - Přírodní ubytování.

Vnitřní a vnější prostředí kolem obydlí zdravě propojuje, řeší hospodaření s vodou, energií a odpady tak, aby se vše co nejefektivněji využilo. Navrhuje soběstačné domy (i stěhovatelné domy), bez nutnosti napojení na jakékoli sítě.

Vizionář, vynálezce, lektor, stavitel a též průvodce pobytů v tmě... Navrhl několik ojedinělých vylepšení domů a nových stavebních i urbanistických postupů, jako prefabrikovaný přírodní stavební systém, panely „SLAMAFLEX“, které si dokonce můžete přijet sami vyrobit a poté společnými silami postavit váš svobodný dům.


Dále například navrhl a postavil: Česká slaměná nízkoenergetická a stále mobilní jurta pro školky,  mobilní přírodní a soběstačný, tedy svobodný dům z panelů (kombinované získávání energie ze slunce, kompostu a kamen), domky na pobyty v tmě s funkčním fyzikálním větráním bez technologie. Některé stavby jsou k viděnívyzkoušení i přímo v osadě, na hranicích Moravy a Slovenska.

 

Pomáhá založit Živou školu, Komunitní továrnu, Ekomuzeum a veřejné dílny, kam si budete moci přijet vyrobit vlastní stůl, postel, kuchyň nebo společně celý dům. Zde najdete podílové Ekodluhopisy na dva roky a sbírku na společnou koupi.

 

Navrhuje novou vizi aktivní zdravé domy pro aktivní zdravé lidi, která zapadá do moderního konceptu Aktivní kultura. Napsal knihu „Jak na soběstačný dům“, která je součástí knihy „Manuál ekologickej výstavby“.

Píše, publikuje a šíří osvětu, viz.: http://press.ekovesnice.cz/ .

 

Spolu-zakladatel projektů:

www.ekovesnice.cz
www.slamenedomy.sk (.cz) - Škola přírodního stavitelství
www.slamenejurty.cz - přírodní ubytování
www.oazyzivota.cz (.sk) - mapa inspirace, spolupráce a řemeslníků
www.terapia-tmou.sk - pobyty v tme, tichu a samotě v Bílých Karpatech
www.mandalahouse.cz - Projekty ekodomů k inspiraci s odkazy na firmy a řemeslníky
www.slamaflex.cz - Prefabrikovaný ekologický stavební systém
Pozemkový spolek na společné kupování nemovitostí - a vytváření sociálního bydlení
Živá škola štěstí a přírodní moudrosti - inovativní česko - slovenská škola
Nápady pro obce - pracovní verze
Nový urbanismus: Inovativní Živá Škola + okolní osady

 

Prosazuje mimo jiné spolupráci místo konkurence. Podněcuje k vytváření silného regionálního pevného řetězu vzájemně výhodné spolupráce místních samospráv, firem a neziskovek.  Snaží se vytvořit metodiku šíření štěstí – regionální inovativní školy, viz. Živá škola štěstí a přírodní moudrosti na principu sdíleného prostoru + nový urbanismus + osady + odpovědné a sociální podnikání, tzv. aktivní kultura, ale stále postavené na soukromém vlastnictví a vlastním prostoru.

Jak a kde žije: Aktuálně hospodaří se svou rodinou v komunitě Eko osada Bílé Karpaty – Škola přírodního stavitelství. Na polosamotě v kopcích na hranicích Moravy a Slovenska. Vyzkoušel si býti úspěšný podnikatel než přišli Pražské povodně a poté i chudý cestovatel po Evropě, Asii, Indii a Himalájích a přes tuto cestu, plnou prožitků pochopil, že k zdravému a šťastnému životu potřebujeme hlavně dobré vztahy v rodině a s přáteli a stálý osobní rozvoj. Že sami toho moc nezmůžeme, že jen spoluprací získáváme trvale udržitelný pevný řetěz, oporu, funkční sociální a ekonomický systém. Proto nyní kromě pár osobních věcí nic nevlastní, hromadí již jen vědomosti, schopnosti a zkušenosti, které předává dál. Přes patnáct let vědomě pracuje s tvorbou záměru, používá tzv. zpěvný šamanismus, cvičí bojová umění. Radí lidem si napsat vlastní projekt na život a tím si jej začít vědomě tvořit - architektura reality.

 

Cíl: Důvod proč to vše dělám je, že věřím v tvoření lepšího a ohleduplnějšího světa pro naše děti. Občas se ohlédnout za sebou a být rád.

MOTO:  Co je pro jednoho nemožné může být pro komunitu snadné…

Jsme tu jen na návštěvě, vše máme zapůjčené, abychom sami sebe učili hrou lépe hospodařit a trvale se rozvíjeli.     Petr Skořepa


FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku není možno přidávat komentáře.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz