moment prosím

GEOTERMÁLNÍ ELEKTRÁRNA

17.01.2024  

GEOTERMÁLNÍ VRTY, JODOBROMOVÉ LÁZNĚ

Kde má lidstvo stále brát energie ? Fosilní paliva docházejí, nevymře lidstvo ? Kdy dojde energie ? Jsem zastánce názoru, že nikdy. Přicházejí nové zdroje energií. Geotermální elektrárny. Teplo zadarmo, bez emisí a na věky. „Snadné“, jednoduché, vyzkoušené.

 

EU a obnovitelné zdroje energie

EU se zavázala, že do roku 2020 bude 20 % energie z obnovitelných zdrojů. Geotermální elektrárny, to je optimální řešení. V ČR je několik koncepcí. Jádro, paroplyn, uhlí. Žádná z nich však není postavena na obnovitelných zdrojích. Pokud chceme naše závazky o realizaci obnovitelných zdrojů splnit, je to jediná cesta. Biomasa – to neřeší, i kdybychom celou ČR osázeli šťovíkem. Geotermální elektrárny – nulové emise, nulové skleníkové plyny. Ideální řešení pro sídliště a města. Zde již existují centrální rozvody tepla.

Již někdy v roce 1870 angličtí ekonomové předpovídali, že zásoby uhlí lidstvu nevydrží ani do roku 1900. Nestalo, se přišly nové technologie, uhlí je stále k dispozici. Nyní přichází další ověřené vyzkoušené technologie. Geotermální elektrárny.

Zemské jádro má teplotu zhruba 6 000 oKelvina , toho se dá využít. Např . Valašsko má tu výhodu, že má poměrně vysoký stupeň geologické teploty až 0,03 oC tzn., že na každý 1 m hloubky připadá 0,03 oC. Neboli ve 200 m hloubky je teplota 15 oC, což je už zajímavé, proto i hlubší hlubinné vrty pro tepelné čerpadlo mají vyšší topný faktor. V některých částech ČR vlivem deformace zemského jádra, není nutno vrtat velké hloubky. Čím je zemské jádro deformované ? Deformují jej Tatry. Začínají v Ardenách, pak se zanořují, vynořují se v Tatrách, zase se zanořují a pokračují do Himalájí. Díky tomu jsou termální vývěry Piešťany, Rajce, Nitra, ale i na Šumavě a kolem Labe. Kromě geotermální elektrárny můžeme vrtem získat i Jodobromové Lázně. Jako např. Darkov.

 

Jodobromové lázně:

Výhoda jodobrodomových lázní je, že se nemusí voda chlorovat, protože v ní nežijí nebezpečné bakterie a může se tudíž používat pro veřejné lázně s vyšší teplotou než 28 oC. Nad 28 oC totiž i chlorovaná voda obsahuje bakterie, které jsou lidskému zdraví škodlivé – jodobromová voda nikoliv. Jodobromové lázně jsou zvlášť výhodné na lupénku apod..

V hloubkách kolem 1-2 km existují jodobromové vody i na Valašsku. Jsou i vývěry např. na Rožnovsku do hloubek nižších, už kolem 300 m a buď jsou tam jodobromové vody nebo je tam bílá mořská sůl z podvodního mořského řečiště. Je to vlastně NaCl , kCl a jód a brom. Využívá se to v lázeňství, tedy lze zřídit si lázně pomocí vybudování vrtu. Výhodou jsou vysoké dotace. EU poskytuje dotaci 90 % pro obce, do podnikání 50 %. Voda je samozřejmě teplá. Dosahuje běžně kolem 30 oC, při větších hloubkách i 37 oC. Toto všechno Vám můžeme prověřit, než se budete rozhodovat. Investice do vrtu 1400 m cca 20 milionů Kč. Výstavba budovy lázní cca 120 milionů viz Delfín Uherský Brod.

 

Geotermální vytápění:

V současné době již některá města mají podané žádosti v Bruselu na geotermální vrt. Odebírá se z něj teplo a tím se vytápí město. Některá města mají žádost na Geotermální elektrárnu. Navrtají vrt hlubší a tím vrtem se bude nastřikovat voda na kamení, voda se v hloubce ohřeje a promění se v páru. Nahoře bude turbosoustrojí, které páru zpracuje a vyrobí elektrickou energií.

Investice takového zařízení je poměrně vysoká – 1,3 miliardy. (pokud uvážíme, že Kaplického Knihovna má být za 3 miliardy, 1,3 miliardy je vlastně levná elektrárna) Ovšem dotace jsou také vysoké, kolem 90 % pro obce, 50 % pro podnikající. Tržby elektřiny z takového vrtu jsou ještě zajímavější – kolem 850 mil. ročně. Takže vrt se zaplatí velmi rychle. Pro dofinancování se sami od sebe nabízejí zahraniční banky (Nomura apod.), protože je to pro ně vysoce lákavé. Rádi Vám vypracujeme podle Vašeho geologického podloží a Vašich záměrů celkovou investici. Ty hloubky nejsou až tak hluboké. Např. v Hodoníně v hloubce kolem 900 m už je teplota + 130 oC. Máme kontakty na firmy, které jsou schopné vrtat i tyto hloubky. Známe jejich ceny na tyto hloubky. Máme i zkušené odborníky, abychom nedopadli údajně jako pan Slota na Slovensku, který má 5 km vrt (možná 2 km), ve vrtu je + 60 oC, nahoru dostane + 30 oC. To se musí technicky jinak řešit, abychom si teplo cestou nahoru nepoztráceli. Víme jak.

V současné době máme tým odborníků z různých oblastí. Řešíme geotermální vrty komplexně. Dotace, povolení, projekt, geologický projekt, financování, analýza podnikatelského záměru. Mezi naše spolupracovníky patří i spoluautor vodního zákona. Jeho nejhlubší studna je u El Alamejnu. Káhira. 3,5 km. Egypťané jsou s ním velmi spokojeni, tam je voda dražší než ropa.

 

 

Autor: Ing. Sýkora KODEK, zdroj: www.studnyvrty.cz

Tepelná čerpadla, studny, vrty, solární systémy, rekuperace, státní dotace.

 

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz