Kachlová kamna byla vždy považována za ideál útulnosti, za hřejivý střed domu. Nicméně byly doby, kdy se na tradice zapomínalo. Dnes se opět vracejí do našich domovů i do moderních interiérů. Designéři přizpůsobují tvary kachlových kamen novým nárokům na bydlení.
Důvod obliby kachlových kamen je evidentní: vydávají příjemné, zdravé, sálavé teplo, šetří energii a životní prostředí a navíc mohou figurovat jako zajímavá součást vybavení bytu či domu. Kachlová kamna prožívají renesanci. O jejich blahodárném účinku na lidské zdraví hovoří i lékaři. Oceňují bezprašný ionizovaný a vlhký vzduch, který pomáhá astmatikům a alergikům, kamna zbavují revmatických potíží, uvolňují stres a navozují duševní pohodu.
Sálavé teplo je totiž velmi příjemné a hřejivé, stejně jako slunce. Dodává domu či bytu jedinečnou atmosféru a pocit útulnosti. Originální kachlová kamna nemají žádnou kovovou vložku, jsou dvouplášťová – skládají se uvnitř z vysoce kvalitního šamotu a dále z vnějšího pláště, to je glazovaná kachle nebo také šamot se speciální omítkou. Teplo z topeniště nejde přímo do komína, ale prochází v kamnech dlouhým systémem kouřových tahů. Díky vysoké účinnosti potřebují kachlová kamna daleko méně dřeva proti ostatním topidlům. Z důvodu vysoké teploty hoření v topeništi je dřevo téměř dokonale spáleno, proto vzniká minimum popela, žádný dehet nebo saze. Tím je topení kamny nejen ekonomické, ale i ekologické.
Obvykle se staví celá kamna ze šamotu s bílou, omítanou vnější stěnou. Kombinace jsou různé a výrobci jsou připraveni splnit každé přání zákazníka. Nabídka zahrnuje různá akumulační topidla bez krbové vložky, která se liší pouze designem podle prostoru, kam mají být umístěny. Klasická kamna mají většinou malá, litinová dvířka a pokud chcete vidět oheň doporučují výrobci použít speciální velká, prosklená dvířka.
Jsou zde zachovány všechny parametry klasických kachlových kamen, jak je známe z minulosti. Výjimkou je pouze moderní design a mění se i výhledy na ohniště. Z toho výkladu je nutné vyčlenit sporáky, které bývají rovněž žádaným artiklem, ale jsou určeny pouze do kuchyně a pouze k vaření. Sporáky se rozlišují na malé stolové a velké, stavěné na místě. Stolové sporáky mají přikládací dvířka a troubu v jedné úrovni a nad nimi je plotna, tak jako za starých časů. I dnes je lze vyrobit jako jednotlivý mistrovský kus v dílně.
Častým zdrojem diskusí bývá srovnání parametrů krbů s klasickou s krbovou vložkou a kachlových kamen. Postavit kachlová kamna bez vložky je sice náročnější a dražší, ale rozhodně se vyplatí. Krb nebo kamna s krbovou vložkou jsou totiž horkovzdušná topidla, kde se vložka rozpaluje na velmi vysokou teplotu, ohřeje velké množství vzduchu, ten pak způsobí víření přepáleného prachu a velký úbytek vzdušné vlhkosti. Krby mají rovněž velkou spotřebu vzduchu, který následně spalují. Tím může v místnosti vznikat nezdravé klima.
Originální, dobře postavená kachlová kamna se chovají jinak. Jedná se o topidlo akumulační, teplo se šíří sáláním. Nerozpálí se na takovou teplotu, povrchová teplota je přiměřená (asi 50 až 60 °C), lze být s nimi v přímém kontaktu, aniž bychom se spálili. Trochu déle se rozehřívají, ale pak dlouhodobě a rovnoměrně vydávají z velkého povrchu akumulované teplo. Na jedno zatopení stačí menší množství dřeva, potom lze dvířka zavřít a kamna bez dalšího přikládání hřejí. Nespotřebovávají vzduch v místnosti, teplo předávají sáláním. Vdechovaný vzduch je bez prachu, v místnosti se udržuje optimální vlhkost vzduchu a zůstává zde přirozeně zdravé klima.
Pokud shrneme výhody kachlových kamen, je to v první řadě správné vedení tepla. Tím rozumíme přechod tepla z teplejší na chladnější část látky. Dále jde o přenos tepla, neboli konvekci.
Nevýhody konvekčního topení:
*silný pohyb vzduchu
*víření prachu
*velký úbytek vzdušné vlhkosti
*nezdravé klima v místnosti
Špatné klima v mnohých místnostech je způsobeno právě nezdravým topením. Obvyklé topné systémy jako jsou teplovzdušná kamna, ústřední a elektrické topení jsou topením konvekčním. Prostor nezahřívají správným podílem sálání a konvekce, ale cirkulující vzduch, který vysušuje sliznici a může vyvolávat alergie a tělesnou nevolnost.
Dalším důležitým bodem je podle odborníků samotné sálání tepla, shrnují je do těchto předností:
Přednosti tepelného záření:
*málo se pohybující vzduch
*vdechovaný vzduch bez prachu
*optimální vlhkost vzduchu
*přirozeně zdravé klima
Sálavé paprsky působí totiž tak, že pokud dopadnou na tělo, uvedou jeho molekuly do rychlého pohybu. Jedná se o fyzikální děj, který sice nevidíme, ale je pro pocit tepla mimořádně důležitý. Pouze sálavé paprsky nabízejí přírodní základ pro zdraví a příjemné uvolnění. Rozhodující pro útulné klima v místnosti je tedy teplo, které se co nejvíce blíží teplu přirozenému. Tepelné sálání účinkuje ale teprve tehdy, pokud se setká s pevným objektem. Stěny místnosti jsou pevným předmětem. Tepelné paprsky ohřejí vnější stěny bytu daleko rychleji než teplý vzduch (rychleji než konvekční topení) a vyzařují teplo pomalu a kontinuálně zpět do prostoru. Konvekční topení, teplovzdušná kamna a teplovzdušné krby mohou klima v pokoji zatěžovat.
S přirozeným poměrem mezi tepelným zářením a konvekcí jsou kachlová kamna proti normálnímu topení podstatně výhodnější. Zatímco radiátor uvádí vzduch do pohybu a způsobuje jeho víření, vydávají zděná kachlová kamna energii především jako infračervené záření, které dopadá na stěny, nábytek a přirozeně také na lidi v prostoru, a přeměňuje se na teplo. Zahřívá se tedy pouze to, co skutečně teplo potřebuje.
Originální kachlová kamna nemají žádnou kovovou vložku, jsou plně keramická, dvouplášťová. Uvnitř jsou tvořena ohništěm a systémem kouřových tahů, které jsou vypočítány specialisty a jejich optimální funkce je přezkoušena simulačním počítačovým programem. Skládají se z tvarovaných dílů (tzv. kamenů) z vysoce kvalitního šamotu s perem a drážkou, které jsou spojeny speciálně vyvinutým keramickým tmelem. Vnější plášť tvoří buďto keramická glazovaná kachle nebo to je druhá vrstva ze šamotu, která je omítaná speciální omítkou. Omítaná kamna se dnes často stavějí do moderních interiérů.
Díky stoupajícím požadavkům na kvalitu bydlení a ochranu životního prostředí se dnes v bytových prostorách stále častěji setkáváme s kachlovými kamny. Jsou akumulátory tepla, které udělají pokoj útulným a příjemným. Přesto: nejsou kachlová kamna jako kachlová kamna. Důležitý je pečlivý výběr realizátora a zdravý úsudek uživatele.
Zdroj: www.bydlenimag.cz
Vlastimil Růžička
Kočí Jindřich | 30.07 13:27