Rekuperace, neboli zpětné získávání tepla je děj, při němž se přiváděný vzduch do budovy předehřívá teplým odpadním vzduchem. Teplý vzduch není tedy bez užitku odveden otevřeným oknem ven, ale v rekuperačním výměníku odevzdá většinu svého tepla přiváděnému vzduchu.
Účinnost rekuperace = účinnost zpětného získávání tepla = využití odpadního tepla pro předehřev chladného, čerstvého vzduchu. Účinnost rekuperace se musí pohybovat mezi 0 a 100 %.
Nulová účinnost je účinnost otevřeného okna - teply vzduch je bez užitku odváděn a studený, čerstvý vzduch je přiváděn do místnosti, která rychle vychládá až na venkovní teplotu.
Stoprocentní účinnost (technicky nerealizovatelné) by byla tehdy, pokud by se přiváděný vzduch ohřál od odváděného na jeho původní teplotu. Místnost by byla větrána bez ztráty energie.
Reálná účinnost rekuperace se pohybuje u běžně dostupných vzduchotechnických zařízení od 30 do 90 %, přičemž účinnost nad 60 % se považuje za dobrou, nad 80 % za špičkovou. U jednotek DUPLEX se účinnost rekuperace pohybuje od 52 % do 90 % (záleží na velikosti jednotky, průtoku vzduchu a typu rekuperačního výměníku).
Rekuperační výměníky tepla se nejčastěji osazují přímo do větracích jednotek. Rekuperaci je tak možno využít prakticky ve všech typech objektů při hygienicky nutném větrání - a to od bytů a rodinných domů, přes občanské stavby, bazény až po průmyslové stavby. V poslední době se v souvislosti se stále vzdrůstající cenou energie stále častěji rekuperace využívá i pro rodinné domy a byty.
Rekuperační výměníky lze využít i v klimatizovaných objektech - zde dochází v letních měsících k "rekuperaci chladu" - přiváděný teplý vzduch je ochlazován odváděným, klimatizací vychlazeným vzduchem.
Příklad u běžného rodinného domku:
Vnitřní teplota vzduchu [22 °C] |
Venkovní teplota vzduchu [-5 °C] |
|
Účinnost [70%] |
||
13,9 °C Teplota přívodního vzduchu |
3,1 °C Teplota odpadního vzduchu |
|
Při využití rekuperace stačí dohřívat přívodní vzduch pouze o 8 °C | ||
místo o 27 °C. Ušetříte dohřev o 19 °C |
Poznámka: Uvedený výpočet je pouze orientační a nezohledňuje nerovnoměrné průtoky a možnou kondenzaci.
Představení rekuperace Atrea:
Systém teplovzdušného vytápění a větrání, respektující nejnovější poznatky v oblasti úspor energií a vnitřního mikroklimatu, si nachází stále více příznivců nejen mezi stavebníky, ale i mezi architekty, projektanty a vůbec všemi zastánci tzv. zdravého a na energii nenáročného bydlení.
V této oblasti nabízí společnost ATREA již od roku 1992 specializované větrací jednotky - jedná se například o jednotky DUPLEX 185 až 600 a DUPLEX EC.
V roce 1999 byla po mnoha zkouškách představena zcela nová, patentovaná koncepce dvouzónových jednotek pro teplovzdušné vytápění a větrání s označením DUPLEX RD a současně uveden na trh i ucelený systém pro integrované teplovzdušné vytápění a větrání rodinných domů skládající se z potrubí, tvarovek, vyústek, rozdělovacích komor a v neposlední řadě i integrovaných zásobníků tepla. Následně vznikla i specializovaná divize v rámci společnosti.
Tato divize dnes poskytuje projektantům kompletní poradenství v oboru - vydává projekční podklady, vzorová řešení a kompletní energetické studie.
Současně školí a technicky podporuje projekční a montážní firmy a poskytuje základní informace i investorům a
architektům.
V roce 2003 byly představeny nové jednotky řady DUPLEX RB a rozšířeno tak použití systému i na teplovzdušné vytápění pasivních rodinných domů a především nízkoenergetických bytových objektů. V roce 2004 pak kompaktní jednotka DUPLEX RK, umožňující lepší využití prostoru tech. místností.
Od 03/2008 je dodávána jednotka nové generace pod označením DUPLEX RK2. Zachovává všechny výhody předchozí generaci, s technickými vylepšeními. Bližší informace v části JEDNOTKY DUPLEX RK2
Velmi perspektivním a zákazníky přivítaným krokem se ukázalo rozšíření sortimentu o větrání a teplovzdušné vytápění menších bazénů, především v rodinných domech.
Kočí Jindřich | 30.07 13:27