Jak se staví dům ze slámy
projekt ekologické poradny Rosa o alternativním stavění
Rosa - společnost pro ekologické informace a aktivity - již léta hledá a propaguje alternativy k ekologicky nešetrnému chování. Pořádá semináře o energeticky úsporné rekonstrukci domu, o využití alternativních zdrojů energie, o stavění z nepálené hlíny, izolace z ovčí vlny a další. Užití slámy jako stavebního materiálu se věnuje jako jedna z mála organizací v ČR.
Dům a energie
Pokud se při stavbě domu mluví o úsporách energie, každý má na mysli spotřebu tepla na vytápění budoucího objektu. Takzvané nízkoenergetické domy, kterých v poslední době přibývá, se vyznačují velmi malou spotřebou tepla na vytápění. To v první řadě znamená dobrý architektonický návrh, dále silně nadstandardní tepelné izolace a rozhodně také chytrý vytápěcí a větrací systém.
U nízkoenergetických domů se někdy sleduje i spotřeba energie na výstavbu. Právě proto, že nízkoenergetický dům za padesát let svého života spotřebuje velmi málo energie na vytápění, je spotřeba energie na výstavbu stále důležitější.
Už vůbec se pak nemyslí na to, co s domem, až doslouží – to už bude trápit někoho jiného. Přitom mnoho moderních stavebních materiálů je jen obtížně likvidovatelných – v lepším případě skončí na skládce, kde dokáží vydržet tisíce roků.
Jeden z moderních trendů ve stavebnictví klade důraz na užití přírodních materiálů. Kromě dřeva se používají “netradiční” materiály: konstrukční i izolační desky z konopí a lnu, tepelné izolace z bavlny, ovčí vlny, novinového papíru, rákosové rohože jako nosič omítky, cihly z nepálené hlíny, omítky z jílu atd. atd. Sláma je v tomto trendu jedním z nejlevnějších a velmi perspektivních materiálů. Dokladem toho je i skutečnost, že ČR se vyrábí slámokartonové desky (lisovaná sláma uzavřená do papíru), které mají velmi širokou škálu použití a představují alternativu k nejrůznějším deskám od sádrokartonových po dřevotřískové.
Sláma jako stavební materiál
Běžný dům se postaví z cihel nebo tvárnic a pak se ještě obloží tepelnou izolací. Sláma má vlastnosti jak stavebního materiálu, tak tepelné izolace. Dá se tedy stavět rovnou ze slaměných balíků a ušetřit jak za cihly, tak za tepelnou izolaci, která je obvykle dost drahá. Stěna ze slaměných balíků, silná půl metru, izoluje asi jako 30 cm pěnového polystyrenu. To je poměrně hodně, uvědomíme-li si, že v ČR se domy běžně zateplují pouhými 5 cm polysterenu. Má-li však stavba splňovat nároky na nízkoenergetický dům, je půl metru slámy, resp. 30 cm polystyrenu tak akorát.
Použití slámy je vhodné i z hlediska životního prostředí. Na její “výrobu” není zapotřebí žádných nerostných surovin dolovaných z nitra Země – stačí půda, voda a sluníčko. Lze použít jakoukoli dobře vymlácenou obilnou slámu, která je dnes pro zemědělce někdy i odpadem, takže není třeba žádného záboru půdy. Když dům doslouží nebo se rekonstruuje, lze slámu prostě zkompostovat a vrátit tak přírodě, bez negativních dopadů na životní prostředí.
Vzhledem k tomu, že sláma se dopravuje obvykle jen na krátké vzdálenosti (stačí z nejbližšího pole), jsou dopady na životní prostředí minimální. Naproti tomu cihla se naputuje desítky i stovky kilometrů: z místa těžby hlíny do cihelny, přes síť obchodníků až na staveniště. S tepelnými izolacemi je to podobné, mhohdy se dovážejí i ze zahraničí.
V neposlední řadě je použití slámy pro stavění i přínosem pro místní ekonomiku. Je rozdíl, zda stavebník dá vydělat firmě mimo region, nebo místnímu zemědělci, který vydělané peníze většinou utratí v obci a odvádí zde i daně. Navíc v době, kdy má zemědělství nejrůznější problémy, může přijít takovéto “podnikání ve stavebnictví” každému zemědělci vhod.
Závěr
Sláma je poměrně levný stavební materiál, rozhodně však asi nejlevnější tepelná izolace. Přes svá omezení se hodí pro stavby hospodářských i obytných budov. Lze ji využít pro rychlou výstavbu domů třeba při živelných pohromách. Nemocí takovýchto nouzových staveb je právě velká spotřeba energie, která v případě slaměných staveb odpadá.
Sláma je také velmi vhodným materiálem pro tzv. biologické stavění, které dává přednost přírodním materiálům a které se vyhýbá výrobkům chemického průmyslu a obecně i jiným strojově zpracovávaným materiálům.
Zkušenosti Rosy ukazují, že použití slámy pro stavění není z technického hlediska nijak zvlášť problematické. Největší překážkou tedy zůstávají nedůvěra lidí a případné potíže spojené se získáním stavebního povolení.
Video ze stavby slaměného domu je možno objednat za 250,- Kč na adrese rosa@ecn.cz. Též je možno objednat brožurku shrnující americké i české zkušenosti s takovýmito stavbami (90,-Kč xerokopie, 250,- Kč CD-ROM). Poštovné a balné neúčtují.
Šest důvodů, proč stavět ze slámy
Tento text je převzat ze stránek www.rosacb.cz
Kočí Jindřich | 30.07 13:27