moment prosím

Tepelná čerpadla

17.01.2024  

Všude kolem nás je spousta energie. Ve vzduchu, v zemi, ve studnách. Je zadarmo. Platí se pouze její přečerpávání.

Tepelná čerpadla se používají pro vytápění rodinných domů, firem, hotelů, obchodních center, koupališť … Díky vysoce účinným tepelným čerpadlům a dotacím lze dosahovat velmi dobré návratnosti investic: od 2 do 9 let.

 

Systém voda - voda

 

Studna topí za Vás.

Topení ze studny je nejúčinnější. Dosahuje se zde nejvyššího topného faktoru. Dokonce až 7,3. Doloženo certifikáty.

Pro tento systém jsou vhodná tepelná čerpadla s měděnými výměníky. Mají vyšší účinnost než deskové nerezové, snižují nároky na kvalitu a množství vody. Tepelné čerpadlo 9 kW vyžaduje jen 1,2 m3 vody za hodinu. Čerpání vody nepodléhá poplatkům. Voda se nespotřebovává. Vrací se do země ve stejné kvalitě. 

 

 

Systém země - voda

 

 

a) Výkopy na zahradě.
Na zahradu se zakope zemní sběrač. Pro 14 kW tepelné čerpadlo nám postačuje plocha 21x20m. Uloží se zde 1,6 km potrubí, což vytváří kvalitní zemní výměník s velkou plochou. Potrubí v zemi nepodléhá stárnutí. Vaši práci ocení ještě vnuci Vašich vnuků. Potrubí je v zemi uloženo tak hluboko, že nemá negativní vliv na rostliny na zahradě. Výkopy topí obdobně jako hlubinné vrty, investice je však výrazně nižší.

b) Hlubinné vrty.
Vedle rodinného domu se zhotoví hlubinné vrty, do kterých se spustí potrubí s nemrznoucí kapalinou – zemní sběrač. Pro 14 kW tepelné čerpadlo je nutno mít dle kvality podloží 160 m vrtů.

 

 

Systém vzduch - voda

 

 

Hit roku 2002.
Na zahradě nebo na střeše se umístí venkovní výměník. Ten odebírá teplo ze vzduchu. Teplo se předává do vnitřní jednotky, která je vybavena bivalentním elektro kotlem.

Vzduchu má každý dost. Instalace je rychlá a snadná. Toto tepelné čerpadlo topí i při –30°C ! venkovní teploty. Na jaře má dokonce lepší parametry než topení z hlubinných vrtů.

 

Systém vzduch - vzduch

 

Instaluje se převážně do montovaných rodinný domů nebo dřevodomů. Teplo je v domě rozváděno vzduchovody. V zimě topí, v létě chladí. Nízké pořizovací náklady, vysoká účinnost.

 

 

Autor: Ing. Sýkora KODEK, zdroj: www.studnyvrty.cz

Tepelná čerpadla, studny, vrty, solární systémy, rekuperace, státní dotace.

 

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz