moment prosím

Vermikompostování

15.01.2024  

Srovnání kompostování pomocí kalifornských žížal (vermikompostování) a bez nich (běžný kompost).

 

1 ) Kvalita vyrobeného hnojiva

Kvalita vyrobeného vermikompostu (naturhumusu) je podstatně vyšší než běžného kompostu.

Vermikopost obsahuje totiž enzymy (Zpracovávané biologické odpady projdou trávicí soustavou žížal, kde se tak dostanou do výměšků kalifornských žížal. Výměšky tvoří vlastní hmotu hnojiva.). Enzymy obsažené ve vermikompostu po hnojení rostlin všeho druhu zvyšují úrodu (Vysoko nad 20 %) a rostliny mají bohatší vzrůst. Rostliny jsou odolnější proti chorobám a škůdcům, jelikož jsou vermikompostem posílené.

Enzymy umožní lepší využitelnost minerálních látek již obsažených v půdě, využitelnost minerálních látek v půdě je běžně 40 – 50 %, s obsahem enzymů z vermikompostu je jejich využitelnost v půdě 80 – 90 %. (Vermikompost je podstatně dokonaleji zpracovaný než běžný kompost.)

 

2 ) Rychlost zpracování biologických odpadů.

Kalifornské žížaly velice intenzivně zpracovávají veškerý biologický odpad. V běžném kompostu nejsou takové organismy, které by rozkládali kompost takovou rychlostí jako kalifornské žížaly. Ani zahradní žížaly nerozkládají kompost tak intenzivně.

Biologický odpad je navíc zpracováván kalifornskými žížalami i během zimy, takže na jaře je podzimní kompost již zpracován na vermikompost (naturhumus).Rychlost zpracování záleží na poměru hmotnosti počáteční násady a hmotnosti biologického odpadu. Hmotnost biologického odpadu se pohybuje od řádově desítek kilogramů (Zahrádkářský a domovní odpad) k hmotnosti 100, 200 až tisíce tun (Veškeré biologické odpady ve velkých množstvích).  Doba zpracování biologických opadů se řídí podle možností zásobení chovu kalifornských žížal, tak aby chov nezůstal bez krmení. Biologické odpady pomocí kalifornských žížal jsou plně zpracované nejdéle do 7 měsíců a to ještě se přidává jen takové množství násady kalifornských žížal, aby krmení biologickými odpady stačilo na celou dobu, kdy jsou k dispozici Při porovnání, rozklad obyčejného kompostu trvá 2 roky, ovšem jeho užitná hodnota je nesrovnatelně menší než vermikompostu.

 

3 ) Využitelnost biologického odpadu.

Lze zpracovávat na vermokompost jakýkoliv i obtížný biologický odpad: domácí rozložitelný odpad, shnilé a plesnivé ovoce a jiné zbytky, které do běžného kompostu nepatří. Též lze zpracovávat samozřejmě zahradní odpad a odpady ze zemědělské, vinařské, zelinářské a ovocnářské výroby. Kalifornské žížaly dovedou vyčistit i nebezpečné odpady biologického charakteru při správné technologii chovu kalifornských žížal v těchto odpadech. Technologie je zvládnutá.

 

4 ) Objem vzniklého kompostu.

Objem vzniklého vermikompostu je 5 – 6 krát menší než obyčejného kompostu.

 

5 ) Ekonomický přínos prodejem produktů vermikompostování, snížením nákladů na likvidaci biologických odpadů a zvýšením množství produktů rostlin, jejich lepší kvalitou.

Prodávat lze násadu kalifornských žížal a hotový vermikompost. Jelikož se biologické odpady dají zpracovávat  kalifornskými žížalami v místě u zdroje odpadů, není je třeba nikam vozit k likvidaci a za likvidaci platit, rovněž snížením objemu přeměněných odpadů se snižují dopravní náklady. Tyto všechny náklady jsou nižší než provozní náklady na chov kalifornských žížal. Vyšší výnosy produktů rostlin (zeleniny, ovoce) a jejich vyšší kvalita přinesou ekonomický přínos prodejem produktů, pro domácnosti se sníží náklady na nákup ovoce a zeleniny.

 

6 ) Snížení nákladů na hnojiva.

Při použití naturhumusu (vermikompostu) není třeba dodávat již další hnojiva do půdy, což přinese úsporu nákladů za hnojiva. Naturhumus je podstatně kvalitnější hnojivem než používaná hnojiva a je daleko ekologičtější než například hnůj.

 

Zásady správného vermikompostování.

Chov kalifornských žížal vyžaduje dodržet 2 základní podmínky pro jejich chov:

a ) Dodržet teplotu chovu do 30 o C.

b ) Dodržet optimální vlhkost ( Přibližně kolem 60 %), což lze zjistit zmáčknutím chovného substrátu v dlani. Substrát se musí nechat vytvarovat. Vlhkost může být  velmi vysoká, může z chovu i vytékat.

Tyto podmínky lze snadno dodržet.

Kalifornské žížaly snadno přezimují, protože rozkladem biologických odpadů s provozní vlhkostí se uvolňuje teplo. Jenom na povrchu chovu je tenká zmrzlá vrstva, pod kterou jsou již žížaly. Což lze opět snadno dodržet, protože biologických odpadů je dostatek. Práce se splněním uvedených podmínek správného chovu více než dostatečně vynahradí přínos vermikompostování, tak jak bylo výše uvedeno.

 

Proč chovat kalifornské žížaly:

Pomocí kalifornských žížal můžete likvidovat biologický odpad a přeměňovat ho na naturhumus.

Naturhumus je složen z unikátní kombinace enzymů, huminových kyselin a minerálních látek. 

Kalifornské žížaly jsou určeny jak pro domácí využití tak pro firmy a obce.

Kalifornské žížaly z biologického odpadu produkují nejúčinnější hnojivo vhodné pro všechny druhy rostlin. Naturhumus je hnojivo výhradně na přírodním základě

Kalifornské žížaly sníží objem původního odpadu 5 až 6 krát.

Kalifornské žížaly jsou důležití tvůrci humusu a přispívají k úrodnosti půdy více než jakékoliv hnojivo.


 

 

V cenách je podrobný návod na likvidaci biologických odpadů kalifornskými žížalami(chov kalifornských žížal). Pokud je třeba je poskytnuta i osobní konzultace

U velkoodběratelů je ve smlouvě dohodnuta doba metodické pomoci od založení chovu až po vytěžení vyrobeného hnojiva (naturhumusu) a až po obnovení vlastního chovu pro další použití odběrateli, doba je řádově v měsících, může být i delší, záleží na rozsahu a složitosti zakázky. Nezáleží na celkové dodané hmotnost násady kalifornských žížal.

Násada kalifornských žížal umožní tedy odběratelům si založit vlastní chov kalifornských žížal pro další roky.

 

 

 

Kontakt

Chov zajišťuje firma u Hodonína

Ing. Petr Filip, +420 739 826 518, petro.filipi@seznam.cz

http://www.vermikompostovani.cz/cenik/

Objednávky a informace pro maloodběratele : Jakub Filip  ja.filip@seznam.cz

 

 

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz