moment prosím

Kalendář akcí
Klientská sekce

email    

heslo    

Nová registrace | Heslo?!

Bioplynárny v Kambodži

11.05.2012  

Bioplynárny v Kambodži

 

KAMBODŽA: Energii z trusu domácích zvířat vyrábí místní díky bioplynárnám. (VIDEO)

 

Kambodža se dlouhém období konfliktů postupně začíná stavět na vlastní nohy a rozvíjet. S tím vzrůstá i poptávka po zdrojích domácí energie, kterými je pro 93% lidí dřevěné uhlí a dřevo z okolních lesů. Kvůli vzrůstající poptávce a především rozsáhlé nelegální těžbě tak za poslední dvě desítky let zmizely lesy o rozloze poloviny České republiky. Pálením dřeva se navíc do ovzduší uvolňují tuny oxidu uhličitého, který přispívá ke globálnímu oteplování.

Člověk v tísni proto v Kambodži spojil síly s Národním programem pro rozvoj bioplynáren (NBP), bankami a vyškolenými stavebními firmami a zapojil se budování tržního bioplynárenského sektoru. Bioplynárny jsou  podzemní stavby ve kterých se z rozkládajícího se zvířecího trusu uvolňuje plyn metan, který se dá lehce napojit na plynový sporák či plynovou lampu. Rodiny tak získají pohodlný zdroj energie a nemusí již kácet či nakupovat dřevo ani vařit v zakouřených místnostech. Díky snížení spalování dřeva, využívání metanu z rozkládajícího se trusu a náhradě chemických hnojiv za přírodní se navíc každý rok omezí vypouštění skleníkových plynů o 4,92 tun.

Bioplynárny jsou propagovány a stavěny místními, soukromými firmami vyškolenými NBP za finanční podpory České rozvojové agentury a dalších donorů. Pracovníci NBP rovněž kontrolují kvalitu staveb a poskytují podporu začínajícím firmám. Díky vytrvalé práci NBP bylo od roku 2005 v Kambodži postaveno více než 15,000 bioplynáren. 99,7% z nich dodnes funguje. Od května 2011 kdy se Člověk v tísni připojil k NBP si přes 1,500 rodin zakoupilo svoji vlastní bioplynárnu, díky které získaly spolehlivý zdroj čisté energie pro každodenní vaření a večerní osvětlení. Se třetinou nákladů jim pomohla pomoc od České rozvojové agentury a organizace Člověk v tísni  a zbytek sami dokázali uhradit v hotovosti či půjčkou od místních bank, kterou do jednoho roku lehce splatí.

Čvt ve spolupráci s NBP zakládá ve vesnicích neformální sdružení uživatelů bioplynáren, jejichž členy školí v údržbně bioplynáren a využívání hnojného kalu. Rovněž je podporuje v zakládání komunitních obchodů s náhradními díly, které jsou potřebné pro plynulý provoz bioplynáren. Uživatelé jsou také motivováni v propagaci bioplynáren ve svém okolí. Díky této podpoře místní uživatelé získávájí z provozu jejich provozu maximální užitek a propagují je rovněž je svém okolí.

Projekt je financován Českou rozvojovou agenturou, sbírkami Čvt Skutečný dárek a Skutečná pomoc a Národním programem pro rozvoj bioplynáren.


Fotogalerie


Zdroj: http://www.clovekvtisni.cz/index2.php?id=989

 

KAMBODŽA: Energii z trusu domácích zvířat vyrábí místní díky bioplynárnám.

Jak nejlépe zužitkovat trus domácích zvířat? Přece v  bioplynárně! V Kambodži má na zahradě tuhle podzemní nádrž už 16 tisíc lidí. Díky ní mají levný bioplyn na vaření a svícení a k tomu účinné přírodní hnojivo. Chlévskou mrvu sbírají, takže se bakterie nedostávají do zdrojů pitné vody a zlepšuje se hygiena. Často rodiny napojují do podzemního zařízení i záchod. Ženy nemusí při vaření vdechovat kouř a nejsou tolik nemocné. Děti mají místo sbírání dřeva čas na přípravu do školy. Šetří ale i lesy, které tu ubývají velmi rychle – na dřevě vaří většina domácností. Navíc se rozvíjí soukromý sektor, protože vznikají firmy na stavbu bioplynáren i kontrolu kvality. Projekt podporuje také společnost Člověk v tísni. Můžete se přidat i vy zakoupením certifikátu Skutečný dárek.


Zdroj: http://www.hedvabnastezka.cz/aktuality/kambodza-energii-z-trusu-domacich-zvirat-vyrabi-mistni-diky-bioplynarnam

 

 

Budování malé bioplynové stanice v našich klimatických podmínkách

 

V našich podmínkách je to složitější, jelikož potřebujeme k funkčnímu anaerobnímu procesu teplotu nad 30st celsia, proto je třeba nádrže izolovat a ohřívat. Velké bioplynové stanice při výrobě elektřiny spotřebovávají přebytečné teplo na ohřev nádrží, ale v malém je to složitější.

Proto u nás ve Škole přírodního stavitelství použijeme zatím jednoduchý sběrač bioplynu z jedné nádrže septiku (kam jde jen odpad ze záchoda a bioodpad), přepad jde do dalších vyhnívacích nádrží a poté do kořenové čistírny. Tuto nádrž budeme od jara do podzimu dohřívat přebytky se solárního systému a tedy bioplyn nám bude produkovat jen od jara do podzimu, na kterém budeme vařit. A v zimě budeme vařit na dřevě. Jako to má například pan Utíkal z firmy www.unego.cz již 15 let.

Další možné řešení je vytvořit kolem nádrže velkou hromadu kompostu, který poté vyrábí teplo, a zde můžeme zároveň navíc dát i výměník na ohřev teplé užitkové vody, tedy poté máme energii na vaření, případně ježdění autem a ještě teplou vodu. Videa a návody doplníme časem...

Petr Skořepa

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz