Kdo je to Dědek kořenář?
Břetislav Nový, přezdívaný Dědek kořenář, je od roku 1982 laický léčitel se vzděláním chemika a od roku 1988 pracuje profesionálně.
Říká lidem všechno co ví hlavně na svých předáškách už od roku 1985. Své poznatky a příběhy spisovatelsky sepisuje od roku 1989. Kurzy léčitelského umění organizuje od roku 1990.
V Pardubicích má rodinnou firmu NOVY s.r.o., kde zprvu produkovali sušené bylinné směsi a od roku 1994 se zaměřují na vysoce koncentrované tekuté bylinné čaje a mazání v maximální kvalitě.
Všechny jeho rady, články a výrobky k zakoupení najdete na webové adrese
www.dedekkorenar.cz, také se s jeho souhlasem stala zdrojem pro vytvoření tohoto článku.
Co je to ještěrčí dech
Pro lidi, kteří o tom slyší poprvé: je to velice jednoduchý a příjemný způsob dýchání, který má uklidňující, regenerační a meditační účinky. Odborný název je novomeditační dechové cvičení.
K čemu slouží ještěrčí dech
Ještěrčí dech se zádrží je vrcholem meditačního a regeneračního dechu. Tento zázračný počin spustí aerobní nekyselící a sebeopravné procesy. Tělo se v této poloze a meditaci umí opravovat samo.
Princip funkce
Přetlak vzduchu v plicích zvýší sycení krve kyslíkem na maximum, výrazně zvýší dodávku kyslíku a živin do buněk exponovaných či poškozených tkání a dává možnost játrům mnohem výkonněji čistit organizmus. Podtlak při výdechu umožní vyplavení metabolitů exponovaných buněk do oběhu (například z oteklého mozku v bolící migrénové hlavě nebo otoků svalů v křeči či vaziv kloubů…). Játra pak díky dostatku kyslíku snadno krev od kyselých zplodin látkové výměny a ostatních nežádoucích toxinů vyčistí.
Takto se velice zvýší regenerace obecně, zpomalí degenerační změny a akceleruje výkon imunitního systému. Mozek, původně zanesený množstvím metabolitů, sníží výdej stresových hormonů nadledvinkami (katecholaminy), čímž sice sníží schopnost si pamatovat, ale zvýší schopnost kombinovat a tvořit a to je pro proces odzapomínání nepotřebného emočněinformačního paměťového balastu velmi důležité.
Před zahájením
K účinnému dýchání je nutno dát myšlení na volnoběh nebo nemyslet vůbec. Hlavně dýchat a povolovat všechny svaly. Usnutí po nějaké chvíli dechového cvičení není na závadu, je jen znakem přetažení a psychoúnavy.
Při této meditaci lze nabýt bezdůvodné pohody a úsměvu následkem kontaktu se svou podstatou, podvědomím.
Nedivte se případným divným myšlenkám, vzpomínkám a snům. Budou-li i halucinace, neodmítejte je, ale nepodléhejte jim a buďte sami sebou, svým řidičem, je to vzácný dar a naučte se je využívat. Uklidníte-li mysl, bude to jako rádio, u něhož přestanete zběsile kroutit ladícími knoflíky.
Návod na postup
Vleže
Lehněte si na karimatku bez polštáře (můžete se lehce přikrýt) na záda s pravou dlaní položenou na pravém podžebří a levou nad srdcem. Zavřete vleže oči a dýchejte záhřevným ještěrčím dechem se zádrží:
1) Úplný dovýdech zbytku vzduchu z plic.
2) Maximální nádech do břicha, hrudníku a ramen.
3) Zádrž (zaseknutí se) v nádechu 5-30 sekund.
4) Povolit, aby mohl proběhnout samovolný výdech a počkat zhruba stejně dlouho, až se tělo bude chtít opět nadýchnout.
5) Jakmile tělo bude chtít opět dýchat, začít další dechový cyklus opět dovýdechem a teprve potom dělat nádech atd.
Vsedě
Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o jakési opěradlo.
Vsedě doporučuji ruce sepnout tak, že se bříšky natažených palců, ukazováků a malíků dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeložené střídavě přes sebe. Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem:
1) výdech zbytku vzduchu z plic – nádech (břicho, žebra, ramena) do maxima – povolit svaly, aby vám to samo vydechlo (asi polovinu objemu)
2) počkat, dokud samovolný pohyb bránice nenaznačí potřebu těla k dalšímu nádechu
3) začít další cyklus opět výdechem bordelu z plic.
Odevzdávejte meditativně Bohu či komu všechny aktivní emoce, problémy, napětí a pocity vlastnění, lpění.
Jak podporovat regeneraci svého těla v průběhu ještěrčího dýchání
Představujte si v duchu, jak vaše myšlenková bioenergie v podobě tepla jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztává studený led. V mysli cestujte stále po těle a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Potom se speciálně zaměřte na vaši problémovou lokalitu, hřejte, až spalujte, a meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně po dobu čtvrt hodiny 1-6×D.
Během tohoto novomeditační dechového cvičení můžete psychicky opravovat a likvidovat, cokoliv špatného objevíte. Také můžete mentálně v představě sešívat, co odděleno jest, nebo třeba obšívat cévy nádoru a zastavit mu přívod živin, když máte potřebu devitalizace, ale není vám umožněna. Můžete si také představovat vaši vítěznou rvačku s mikroby, viry a plísněmi, nebo sami sebe jako opraváře postiženého orgánu či tkáně. Sám Břetislav Nový používá zjednodušenou představu, že to špatné je blok ledu a já se ho snažím mentálně rozpouštět, až mám takový vnitřní pocit, že se to podařilo.
Meditujte tak dlouho, dokud máte pocit potřeby. Jste-li zdraví, zameditujte si takto před spaním, jinak tak moc, jak jen to jde.
Více o ještěrčím dýchání si můžete přečíst například na stránkách:
Zvýšení efektivity ještěrčího dýchání pomocí sifónu
Tento jednoduchý přístroj si může vyrobit každý sám z obyčejného umyvadlového či jiného vodního sifónu dle přiloženého obrázku.
Kočí Jindřich | 30.07 13:27