moment prosím

Ještěrčí dýchání aneb Ve zdravém těle zdravý vzduch dle Dědka kořenáře

14.01.2024  

Kdo je to Dědek kořenář?

Břetislav Nový, přezdívaný Dědek kořenář, je od roku 1982 laický léčitel se vzděláním chemika a od roku 1988 pracuje profesionálně.

Říká lidem všechno co ví hlavně na svých předáškách už od roku 1985. Své poznatky a příběhy spisovatelsky sepisuje od roku 1989. Kurzy léčitelského umění organizuje od roku 1990.

V Pardubicích má rodinnou firmu NOVY s.r.o., kde zprvu produkovali sušené bylinné směsi a od roku 1994 se zaměřují na vysoce koncentrované tekuté bylinné čaje a mazání v maximální kvalitě.

Všechny jeho rady, články a výrobky k zakoupení najdete na webové adrese

www.dedekkorenar.cz, také se s jeho souhlasem stala zdrojem pro vytvoření tohoto článku.

Co je to ještěrčí dech

Pro lidi, kteří o tom slyší poprvé: je to velice jednoduchý a příjemný způsob dýchání, který má uklidňující, regenerační a meditační účinky. Odborný název je novomeditační dechové cvičení.

 

K čemu slouží ještěrčí dech

 

Ještěrčí dech se zádrží je vrcholem meditačního a regeneračního dechu. Tento zázračný počin spustí aerobní nekyselící a sebeopravné procesy. Tělo se v této poloze a meditaci umí opravovat samo.

Princip funkce

Přetlak vzduchu v plicích zvýší sycení krve kyslíkem na maximum, výrazně zvýší dodávku kyslíku a živin do buněk exponovaných či poškozených tkání a dává možnost játrům mnohem výkonněji čistit organizmus. Podtlak při výdechu umožní vyplavení metabolitů exponovaných buněk do oběhu (například z oteklého mozku v bolící migrénové hlavě nebo otoků svalů v křeči či vaziv kloubů…). Játra pak díky dostatku kyslíku snadno krev od kyselých zplodin látkové výměny a ostatních nežádoucích toxinů vyčistí.

Takto se velice zvýší regenerace obecně, zpomalí degenerační změny a akceleruje výkon imunitního systému. Mozek, původně zanesený množstvím metabolitů, sníží výdej stresových hormonů nadledvinkami (katecholaminy), čímž sice sníží schopnost si pamatovat, ale zvýší schopnost kombinovat a tvořit a to je pro proces odzapomínání nepotřebného emočněinformačního paměťového balastu velmi důležité.

Před zahájením

K účinnému dýchání je nutno dát myšlení na volnoběh nebo nemyslet vůbec. Hlavně dýchat a povolovat všechny svaly. Usnutí po nějaké chvíli dechového cvičení není na závadu, je jen znakem přetažení a psychoúnavy.

Při této meditaci lze nabýt bezdůvodné pohody a úsměvu následkem kontaktu se svou podstatou, podvědomím.

Nedivte se případným divným myšlenkám, vzpomínkám a snům. Budou-li i halucinace, neodmítejte je, ale nepodléhejte jim a buďte sami sebou, svým řidičem, je to vzácný dar a naučte se je využívat. Uklidníte-li mysl, bude to jako rádio, u něhož přestanete zběsile kroutit ladícími knoflíky.

Návod na postup

Vleže

Lehněte si na karimatku bez polštáře (můžete se lehce přikrýt) na záda s pravou dlaní položenou na pravém podžebří a levou nad srdcem. Zavřete vleže oči a dýchejte záhřevným ještěrčím dechem se zádrží:

1) Úplný dovýdech zbytku vzduchu z plic.

2) Maximální nádech do břicha, hrudníku a ramen.

3) Zádrž (zaseknutí se) v nádechu 5-30 sekund.

4) Povolit, aby mohl proběhnout samovolný výdech a počkat zhruba stejně dlouho, až se tělo bude chtít opět nadýchnout.

5) Jakmile tělo bude chtít opět dýchat, začít další dechový cyklus opět dovýdechem a teprve potom dělat nádech atd.

Vsedě

Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o jakési opěradlo.
Vsedě doporučuji ruce sepnout tak, že se bříšky natažených palců, ukazováků a malíků dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeložené střídavě přes sebe. Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem:

1) výdech zbytku vzduchu z plic – nádech (břicho, žebra, ramena) do maxima – povolit svaly, aby vám to samo vydechlo (asi polovinu objemu)

2) počkat, dokud samovolný pohyb bránice nenaznačí potřebu těla k dalšímu nádechu

3) začít další cyklus opět výdechem bordelu z plic.

Odevzdávejte meditativně Bohu či komu všechny aktivní emoce, problémy, napětí a pocity vlastnění, lpění.

Jak podporovat regeneraci svého těla v průběhu ještěrčího dýchání

Představujte si v duchu, jak vaše myšlenková bioenergie v podobě tepla jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztává studený led. V mysli cestujte stále po těle a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Potom se speciálně zaměřte na vaši pro­blémovou lokalitu, hřejte, až spalujte, a meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně po dobu čtvrt hodiny 1-6×D.

Během tohoto novomeditační dechového cvičení můžete psychicky opravovat a likvidovat, cokoliv špatného objevíte. Také můžete mentálně v představě sešívat, co odděleno jest, nebo třeba obšívat cévy nádoru a zastavit mu přívod živin, když máte potřebu devitalizace, ale není vám umožněna. Můžete si také představovat vaši vítěznou rvačku s mikroby, viry a plísněmi, nebo sami sebe jako opraváře postiženého orgánu či tkáně. Sám Břetislav Nový používá zjednodušenou představu, že to špatné je blok ledu a já se ho snažím mentálně rozpouštět, až mám takový vnitřní pocit, že se to podařilo.

Meditujte tak dlouho, dokud máte pocit potřeby. Jste-li zdraví, zameditujte si takto před spaním, jinak tak moc, jak jen to jde.

Více o ještěrčím dýchání si můžete přečíst například na stránkách:

www.dedekkorenar.cz

 

 

Zvýšení efektivity ještěrčího dýchání pomocí sifónu

Tento jednoduchý přístroj si může vyrobit každý sám z obyčejného umyvadlového či jiného vodního sifónu dle přiloženého obrázku.


 

 

 

 

 

 

 

 

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz