moment prosím

Kalendář akcí
Klientská sekce

email    

heslo    

Nová registrace | Heslo?!

Návod pro redaktory a přispěvatele (můžete kdokoli):

15.11.2012  

Časopis by měl propojovat aktivní tvořivé lidi z různých oblastí, spojované myšlenkou "Praktická řešení pro trvale udržitelný život" a cestou tak zvané alternativy (vůči stávající společnosti) zdola.

A také tito lidé by jej měli tvořit. Díky internetu můžeme tvořit společně časopis přímo na webu, stránky se nyní tvoří jen na toto a zatím je možné využívat redakčního systému www.ekovesnice.cz. Poté budeme vybírat a upravovat (tedy články upravíme po obsahové i gramatické stránce), ty jenž půjdou do tisku.

 

Návod pro redaktory a přispěvatele (můžete kdokoli):

Stránky na časopis se teprve tvoří, ale již nyní je možné vkládat články, obrázky a videa kdekoli na našich stránkách nebo přímo v sekci časopis - návody. Jak vkládat je popsáno zde v úvodu (připravuji), ale je to jednoduché, stačí se zaregistrovat a poté můžete po přihlášení kdekoli v článcích vkládat (nahoře vlevo se zobrazí navíc kolonka "Vložit nový".

Asi by bylo nejlepší, vždy napsat článek toho či onoho tak, jako by to pisatel dělal sám a nedával tak dogmaticky rady, že jeho postup je jediný ten správný...ať si to každý probere... Na úvod může být reportáž, pak návod s fotogalerií (u obsáhlejších uvedeme odkaz na stránky kde bude pokračování). Před článkem může být pojednání, reportáž na související téma a za článkem může být prostor pro poradnu nebo reklamu tak, aby vždy jedno téma šlo vytrhnout a zařadit do šanonu bez poškození druhého tématu, tedy vždy bude na 2, 4 nebo 6 stran.

Časopis rozdělíme do několika hlavních barevně oddělených sekcí. Do prvních vydaní budeme vybírat podle došlých článků.

 

Odpovědi na vaše otázky:

1) Články sa budú len tak "hádzať" na web ako nejaký blog alebo je tu nejaká koncepcia a človek, ktorý ich bude ešte spracovávať?
Navrhuji je zatím házet na web a z toho budeme poté vybírat co se vytiskne - pokud bude článek dlouhý, nebo obsáhlý na fotky a návody, tak na něj bude v časopise stejně odkaz na web... Držte se prosím hlavní myšlenky časopisu (reportáž kombinovaná s návodem co a jak dále, kde najít další informace, co a jak udělat apod....)

2) To znamená, že môžem tvoriť bez predchádzajúcej konzultácie?
Ano, stránky na časopis se teprve tvoří, ale již nyní je možné používat zatím naše stránky - http://ekovesnice.cz/460-casopis-oazy-zivota 
(jenž jsou také jako redakční systém - ke každému článku mohou lidé dole vkládat doplnění, názory, tedy jako diskuse - a návod jak je používat je v úvodu stránek, stačí se zaregistrovat a poté se vždy objeví kdekoli v článcích nahoře v levém rohu "Nový článek"). Toto je dočasné řešení, poté články přesuneme na nový web, který bude určen jen na časopis a bude vylepšen o možnost vkládání fotek ve velkém rozlišení apod.. 

Lidé, organizace a redaktoři vkládají různé články podle kategorií.
Poté vybereme některé do tisku. Korektoři je mohou hned upravovat. Grafici mohou upravovat vložené fotky. Potřebujeme také pomoci vytvořit návrh šablony pro časopis (velikosti inzerce, barvy, nadpisy, hlavní stránka, logo apod..)


3) Predpokladám, že na začiatku nie sú články honorované, ale budú kompenzované aspoň náklady (v prípade potreby)?
Ano, jelikož jde od začátku o úplně jiný koncept tvorby časopisu, tak počítáme, že část se bude tvořit na bázi dobrovolnosti (tedy vkládání na web - fotky, stavby, videa, návody) od lidí jenž si přejí, aby se jejich zkušenosti a vědomosti šířili dále. A samozřemě po prvním vydání již uvidíme zájem, finance, náklady, výdaje a podle toho bude třeba finance rozdělit na nově vytvořené pracovní pozice, jenž jsou potřeba. Účet založíme transparentní pro Ekovesnice o.s., kde bude vidět hospodaření.

Začátek je těžký, ale věřím, že se nám společně podaří rozjet něco zajímavého a jedinečného už svým přístupem k vzájemné spolupráci... Nakonec bychom z této myšlenky měli mít všichni zúčastnění prospěch (ať již ve formě odměn za naši práci nebo pro některé propagace vašich sdružení, myšlenek, spolků, tvořivých lidí a vynálezců, a tedy i nová pracovní místa.
Díky dnešním technologiím je možné si pracovní deník vést také na sdílených dokumentech a tedy je možné, aby se diskutovalo a hlasovalo k rozdělení peněz a jednotlivým odměnám, i když ze začátku bude (kvůli rychlosti rozhodování) řízen časopis spíše hiearchicky (osvícený absolutismus).


4) Je nejaká predstava odkedy by asi články mohli byť honorované?
Hned jak se všichni shodneme na rozdělování příjmů - odhaduji hned po prodeji prvního nebo druhého čísla, kdy uvidíme výsledek naší práce, příjmy, výdaje a zájem od lidí.

5) Kto sa bude starať o autorské práva - v prípade prekladov - napr. pri fotografiách?
Zatím redaktoři, ale měl by být jeden člověk, který toto ohlídá.

6) Ako si to predstavujete kvantitatívne? Pretože by som nerada bola časovo stresovaná, čo vzniká zvlášť pri zlej organizácii. Ja sa nemôžem zaručiť za pravidelnosť pri dodávaní článkov, lebo som momentálne na materskej. Preto potrebujem vedieť dokedy treba uzavrieť číslo, tak môžem dopredu reálne navrhnúť, čo som schopná spraviť. 

Proto postupujeme pomalu a vytvoříme raději na začátek více zájemců o pomoc a práci, aby jsme se ze začátku nezahltili prací a nebyli zbytečně ve stresu. Jelikož půjde z počátku o čtvrtletník, tak času bude dost a začneme vydávat až budemem mít připraveny dvě čísla.

 

Prosím posílejte nebo rovnou vkládejte články, návody, fotky a příspěvky, děkujeme.

 

Kontaktní osoba Petr Skořepa

 

Telefon je zapnutý vždy jen jeden! Většinu času slovenský a občas český.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
PředmětAutorDatum
ČlánekVavroušková Božena29.05.2012 13:14
Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz