moment prosím

Kalendář akcí
Klientská sekce

email    

heslo    

Nová registrace | Heslo?!

Pobyt v tme v zajímavém slaměno-hliněném domku na horách (hranice CR a SR)

25.09.2015  

Tato cesta sebepoznání - pobytem ve tmě – se provádí již po tisíciletí v mnoha kulturách, zejména v Japonsku, Indii a Tibetu. 

 

Na své cestě do Nepálu v šedesátých letech se Holger Kalweit (vydal i u nás knihu Dunkel Terapie) seznámil s prastarou tibetskou buddhistickou metodou zvanou "Yangtik" a tuto metodu rozšířil po Evropě. Hlavní propagátor této metody u nás je PhDr. Andrew Urbiš, který vydal knihu "Terapie tmou".

 

Na Slovensku (hranice CR a SR - Bílé Karpaty), asi jako první jsme vybudovali u nás v osadě speciálně upravený domek na pobyty v tme. Důležité je, aby byl objekt velmi dobře utěsněn proti světlu a zvuku zvenku. Další zajímavou stavbu právě jsme dokončili - Srdce - na "společné pobyty v tme".

 

 

Stavba je ze slaměných panelů "Slamaflex" s hliněnými omítkami, což zaručuje velmi dobrý tepelný komfort na pohodlné pobyty se stálou teplotou kolem 21st. i v zimě nebo naopak v létě a výbornou zvukovou izolaci (jako 150cm betonová zeď). Střecha je zelená - zatravněná - a domek je ze severní strany přihrnutý zemí - tedy domek je jako zasazený do terénu. V domku je postel - letiště (prostor na spaní a cvičení), sprcha a kompostovací WC. Komfort čerstvého vzduchu je zajištěn důmyslnou ventilací na fyzikálním principu, zajištěnou proti průniku světla a zvuku.

 

Místo konání: Škola přírodního stavitelství. Osada je v Bílých Karpatech, přímo na hranicích SR-ČR, mezi Hodonínem (CZ) a Trenčínem (SK). Bližší informace posíláme přihlášeným, jenž poslali zálohu na účast. Jezdí k nám vlak i autobus.

 

Přečtěte si o našich zajímavých přírodních stavbách, prohlédněte si fotky domků a okolí... Obsazenost (kalendáře) najdete u všech našich domečků, tedy nejen na "Pobyty v tme" - označení je TMA, ale dočasně môžete vyzkoušet i naši zajímavou slaměno-hliněnou kruhovou stavbu - nízkoenergetickou Jurtu.

 

Více informací je zde na stránkách speciálně věnovaných "Pobyty v tme"...

 

 Kdyby stranky z nejakého duvodu nešli, tak nás kontaktujte prosim na níže uvedených kontaktech....

 

 

Domek "Tma u lesa" je speciálně postavený pro účely pobytů ve tmě! Na klidném a tichém místě u lesa :). Je dokonale světelně a zvukově utěsněn. Mazaná ventilace se zvukotěsnou technologií používanou v nahrávacích centrech vám zaručí dokonalý komfort přísunu čerstvého vzduchu jak v zimě, tak i v létě bez vniku světla a zvuku :-)… Vše je dosaženo správnou kombinací přírodních materiálů, fyzikálních principů a moderní technologie.

 

 

1.        Topení, chlazení a větrání

Je zde použito několik unikátních a přitom jednoduchých technologií, například přívod vzduchu přes zemní registr a chladník, což zajišťuje v zimě částečné ohřátí vzduchu nebo naopak v létě ochlazení vstupního čerstvého vzduchu (funguje jako přirozená klimatizace). Ventilaci je možné regulovat z interiéru mechanickými žaluziemi - po většinu roku běží plně samočině - na promyšleném fyzikálním principu. Nastaveno na pobyt jedné osoby podle měření průměrných koncentrací CO2. V případě potřeby je možné pustit i tichý ventilátor, který je umístěn zvenku. Tím je zajištěn stálý přísun čerstvého vzduchu bez možnosti rozbití :) - což je důležité pro bezpečný pobyt. Tepelný komfort je lehce regulovatelný (muži chtějí většinou nastavit nižší teplotu a naopak ženy ocení větší teplo) což zajišťují sklokeramické panely (www.volf-infratopeni.cz), které jsou naprosto tiché, nelupkají, nejiskří, necvakají, tedy i v zimě je v domečku teplo dle potřeby. Nepálená hlína na stěnách a v podlaze působící jako tepelně akumulační hmota zajišťuje stálou teplotu a eliminuje kolísání.

 

2.        Zvuková izolace:

Stěny, podlaha a strop jsou velmi dobře zvukově izolovány těžkou hmotou - právě hliněnými omítkami pružně zavěšenými na izolaci. Tato technologie se používá v USA a Anglii pro nahrávací studia a meditační centra, případně jako protihlukové bariéry u silnic a dálnic právě z důvodu, že tato metoda zvukově izoluje podobně jako 150cm silná betonová zeď! Jenže navíc má tu velkou výhodu oproti různým sofistikovaným řešením nebo moderním materiálům, že tlumí zvuk rovnoměrmě ve všech frekvenčních pásmech. Podlaha je 10cm těžké hmoty - hlíny na pěnovém skle (což řeší tepelnou a zvukovou izolaci). Ventilace je též důmyslně zvukově vyřešena a dveře jak venkovní, tak vnitřní potažené dobrou zvukovou izolací.

 

3.        Přírodní materiály:

Domek je postaven z přírodních materiálů. Je velmi dobře tepelně izolovaný 35cm slámou ve stěnách i stropě. Zevnitř i zvenku chrání nosnou dřevěnou pevnou konstrukci a izolaci omítky z nepálené hlíny, které regulují mimo jiné vzdušnou vlhkost kolem 40-50%, což je optimální klima pro lidský organismus. Podlaha je hliněná se zapuštěnými dlaždicemi ze švestkových kulatin. Ikdyž je domek pravoúhlý, tak zde nenajdete ostré rohy, vše je zaoblené, zakulacené a plastické. Veškeré povrchové úpravy jsou provedeny přírodními oleji a vosky, což přispívá k dobrému pocitu z pobytu. Protože umělé materiály jako laminátové podlahy, laky, nátěry, sádrokarton, koberce apod. mají kladný náboj a tedy přitahují a anihilují záporné anionty. Proto například v městských bytech (totéž platí u kanceláří nebo supermarketech) bývá jen 50-100 aniontů na ml. a je to jistě i jedna z příčin různých civilizačních chorob a únavy.

 

4.        Čištění a ionizování vzduchu:

Množství záporných aniontů lze v našem domku udržet podobně jako v lese, tedy asi 1000-5000 aniontů na ml., což jsou optimální hodnoty. Znáte například pocit dobrého dýchání po bouřce, nebo u vodopádů, kde se ve vzduchu nachází dokonce až 20.000 aniontů na/ml. Domek je vybaven čističkou vzduchu s ionizátorem, která využívá iontový vítr/elektronový vítr jenž je výsledkem koronnového výboje. Ten způsobuje pohyb vzduchu elektronickou kazetou rychlostí 1m3/min. Díky tomu, že čistička funguje bez použití ventilátoru, je prakticky bezhlučná. Nasávaný znečištěný vzduch je v kazetě navíc i ionizován (získává záporný náboj) a pod vlivem elektrostatického pole se nečistoty usazují na kovové destičky. Jestli ji zapnete nebo vypnete je pouze na vás...

 

Zvenku domek není ještě dokončen a vyzdoben - bude celý porostlý zelení - jako Hobití domek…

 

5.        Vybavení:

Střecha je zelená, zatravněná, která také pomáhá udržovat stálou teplotu i v létě, díky ochlazování odpařováním vody z porostu a celý domek je ze severní strany a částečně ze západní přihrnutý zemí (bude na jar). Nyní již jen čekáme, až zaroste plně zelení (což bude pár let trvat), aby nabyl očekávané vizáže "Hobitího domečku". Vnitřní vybavení je velká postel – letiště s japonským futonem (lze se protahovat a cvičit i na posteli) :-), a běžné vybavení jako peřina, polštář, povlečení, karimatka na cvičení, meditační polštářky na sezení. Domek má předsíňku, tak aby se do hlavní místnosti nedostalo světlo a kam vám obsluha nosí pití a jídlo 1 denně a chodí na konzultace. V oddělené vstupní místnosti je kompostovací WC, vybavené odvětráváním na zajímavém a jednoduchém principu (proudění větru kolem zdiva domu)… pak je zde umyvadlo (hliněné) a sprcha (kachličková mozaika) s teplou i studenou vodou – vhodná také na střídání studené a teplé vody.

 

6.        Energie:

Domek je postaven na dobrém energetickém místě. Kolem postele nevedou žádné sítě, nejbližší vodovodní trubka je 2m, a kabel na elektřinu 0,5m. Tento domek nepůsobí sám o sobě jako tvarový zářič, někteří lidé by zde pak nemohli spát. Doplňky - Bonus:  máte k dispozici Tibetské mísy, Didgeridoo a bubínky pro sebeléčení alikvotními tóny a zvukem…

 

 

Místo:   

Osada - polosamota v Bielych Karpatoch, priamo na hraniciach Slovenska a Moravy, mezi Hodonínem (CZ) a Trenčínem (SK)

 

 

 

Více informací je zde na stránkách speciálně věnovaných "Pobyty v tme"...

 

 

 

 

 

 

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz