Škola života je prostor pro setkávání se zainteresovaných zájemců o otázky rozvoje dítěte i sebe sama. Je to interaktivní prostor, ve které hledáme odpovědi na různé otázky týkající se podoby školy pro současné dětí a podáváme příklady, jak by taková škola mohla vypadat. Pro utváření podoby večera je důležitý každý divák - téma, hosté a moderátor tvoří osnovu večera, do nejmenších detailů je podoba setkání "setkána" všemi zúčastněnými.
Tento „prostor“ vznikl nejdříve jako povídání o unikátní „Škole akademika M.P. Ščetinina“ na Kavkazu (Rusko), kam jsem v roce 2004 zavítal jako stážista spolu s Ladou Fialovou (ČR) a manžely Trochtovými (Slovensko). „Škola života“ bylo výstižné nazvání toho, co jsme měli tu čest ve škole jako první učitelé z Česka a Slovenska pozorovat a prožívat. O toto povídání byl velký zájem, a proto vznikly také informační stránky, které za několik let doznaly různé podoby až do své aktuální, kterou nyní sledujete.
Do této školy postupně zavítalo více a více lidí od nás i ze Slovenska na stáž, studium nebo jen na návštěvu. Před několika lety jsme se setkali s Martinem Másilkem, Viliamem Poltikovičem a Antonínem Koláčkem, kteří ve spolupráci vytvořili v produkci Maitrei film„Ruská rodová škola“.
A právě já, Martin Másilko (studoval dlouhodobě ve škole), Viliam Poltikovič (režisér filmu), Lada Fialová a film Ruská rodová škola jsme v prosinci 2009 zahájili sedmidílný cyklus besed a následných seminářů, kterým nás výtečně provázel moderátor večera Jaroslav Dušek.
U zrodu celého cyklu besed a seminářů stála 2 občanská sdružení (UNUECO a PARALELA). Koncem roku 2009 jsem byl osloven mladými maminkami (Klaudií, Míšou a Bárou) z o.s. PARALELA, abych uspořádal povídání o Ščetininově škole. Z tohot pak vyrostl celý cyklus 7 témat v tehdenjším Divadle Čertovka.
V září 2010 vzala Paralela, o.s. pod svá křídla tehdejší Divadlo Čertovka a pro Školu života to znamenalo školní rok 2010/2011 rokem oddychu, aby nabrala dech a znovu se ohlásila, posílena vznesla do reality na konci léta 2011.
Tedy znovu ve školním roce 2011/2012 se budeme setkávat ve stejném divadle, které nově nese název Divadlo Kampa v Praze, abychom se zamysleli nad různými tématy ve vývoji jedince a navzájem obohatili o myšlenky a názory pramenící z různých pohledů. Tím se více můžeme přiblížit skutečnosti a pochopit podstatu zkoumaného.
Mario Večerek o vzniku ŠŽ (UNUECO)
www.skolazivota.net/
Henkeová Barbora | 26.09 13:02