moment prosím

Kalendář akcí
Klientská sekce

email    

heslo    

Nová registrace | Heslo?!

Konopné

26.05.2012  


Konopí (hemp)

 

Co je konopí (anglicky „hemp”) a jaký je rozdíl mezi konopím a marihuanou

Konopí seté (Cannabis Sativa) je jednoletá bylinná rostlina vyskytující se v oblastech s mírným podnebím. Na Slovensku se pěstovala staletí a neobsahuje téměr žádný nebo jen minimální podíl THC (Tetrahydrocannabinol), tedy psychotropní látky, kterou obsahuje pouze jeden poddruh konopí, a to konopí známé jako konopí indické, jinak známé jako marihuana. Úlohou THC v květech a listech je ochrana rostliny před silným slunečním zářením. Proto marihuana pochází z velmi teplých oblastí Asie a Afriky. V našich zeměpisných šířkách konopí obsahuje zanedbatelné množství THC. Takové konopí se nazývá „technické konopí“ (anglicky „industrial hemp“).

Krátká historie

Konopí patří k nejstarším a nejvšestrannějším rostlinám, které lidstvo využívá. První záznamy pocházejí od Egypťanů z 16. století před naším letopočtem. Rostlina byla domestifikovaná v Číně, kde vyvinuli různé způsoby jejího zpracování a využití. Používalo se převážně na textílie a semena z konopí se používaly v potravinářství a v medicíně.

Staří Řekové používali konopí na výrobu látek a lnu a v 9. století se začíná konopí používat i v Evropě. Jako léčivo se využívalo u kožních a dýchacích onemocněních, žloutence a kolice. V 14. století dovezli evropané z Číny technologii výroby papíru.

V 18. a 19. století nahrazuje konopí v textilním průmyslu bavlnu a papírenský průmysl začíná využívat chemické látky na výrobu papíru ze dřeva. Do poloviny 20. století konopí v průmyslu upadá do zapomnění.

Příklady, kde všude se konopí používá a co se z konopí vyrábí

  1. 1. Papír – až do konce 19. století se na výrobu papíru používalo především konopí a len. Konopí má čtyřikrát větší výnos než stromy. Z delších vláken se vyrábí vysokokvalitní papír pro knihy, časopisy a kancelářské potřeby. Z kratších se vyrábí novinový papír, toaletní papír a balící materiál.
  2. 2. Textílie – konopí se používá při výrobě všech typů textílií, od oděvů až po potahy a tašky atd. Technologie zpracování se neustále obnovují. Tyto textílie mají vlastnosti, které jsou s bavlnou nedosáhnutelné, například pevnost nebo antibakteriální vlastnosti.
  3. 3. Plasty – plasty vyrobené na bázi konopí jsou 100% přírodně rozložitelné, a to z nich dělá ideální balicí materiál pro potraviny. V součastnosti plasty z konopí využívají například velké automobilky jako BMW nebo Honda.
  4. 4. Stavební materiály – konopí je u nás nejvíce využíváno jako vodárenské těsnění a podlahová izolace. Ve Francii se konopí přidává do betonu.
  5. 5. Kosmetika, léky a léčiva – v minulosti se využíval především olej ze semen konopí, při léčení kožních onemocnění, bodnutí hmyzem a v součastnosti se využívá na výrobu masážních olejů, tělových mlék a krémů, a pod.
  6. 6. Potraviny – olej z konopí je výbornou přísadou do čokolád, sušenek, těstovin, a pod. Semena konopí jsou velmi oblíbenou potravou mnohých zvířat a ptáků, vzhledem k vysokému obsahu bílkovin.

 

Oděvy z konopí a jejich vlastnosti

Konopí vyprodukuje 3x víc látky než bavlna. Látka z konopí je pevná a odolná. Dobře drží barvu i po letech. Tkanina je prodyšná a dobře dýchá, v létě chladí, v zimě hřeje, a to díky vzduchu, který se nachází v pórech látky. Tato látka odfiltruje až 95 % UV záření a zpomaluje proces hoření. Má antibakteriální vlastnosti a dobře odolává plísním, a proto je výborná na nohy. Pro tyto vlastnosti je často používána v nemocnicích (například v Rakousku).

Péče o oděvy a produkty z konopí

Správná péče vždy prodlouží životnost. Při praní a čištění oděvů z konopí nepoužívejte běliče, žehlete pouze mírnou teplotou a nesušte je v sušičkách/pračkách. Oděvy mohou být čištěny v čistírnách. Určité produkty z konopí jako peněženky, obuv a jiné čistěte ručně.

Ze světa módy

První pár slavných Levi Strauss jeans byl vyroben z plátna z konopí.
Calvin Klein: „Věřím že, látka z konopí bude látkou budoucnosti modního i textilního průmyslu“.
Georgio Armani: „Konopní vlákno je silné, čisté a jeho struktura vytváří tuto látku v létě chladivou a v zimě hřejivou”.

Odkazy

Více o využití konopí naleznete na stránkách českého občanského sdružení Konopa http://www.konopa.cz. Některé zajímavé informace byly se souhlasem autora čerpány ze stránky neinvestičního fondu Prečo Nie Konope?www.konopa.sk

 

www.konopne.cz
FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz