Pro instalaci potrubí u solárních kolektorů se dnes používá buď měď nebo vlnovce z ušlechtilé oceli. Při instalaci je nutné zohlednit tyto skutečnosti: Solární kolektory dosahují klidové teploty až 200°C (ploché kolektory), resp. až 300°C (trubicové vakuové kolektory). Klidový stav je u solárních zařízení sice vzácný, ale někdy „normální“ provozní stav, např. když je zásobník o horkém letním dnu již v poledne zahřátý na maximální teplotu.
Vysoké teploty u solárních zařízení je nutné respektovat i v souvislosti s tepelnou roztažností potrubí. Potrubí se tepelně izolují ve stejné tloušťce izolace jako topná potrubí; izolační materiály přitom musí být vhodné pro vyskytující se teploty.
Kvůli provozním teplotám nad 110°C se tato potrubí nesmí pájet naměkko. Jako spojovací techniku tak zpravidla volíme pájení natvrdo (doporučují se pájky obsahující fosfor CP 105 nebo CP 203). Dále lze použít spoje se svěracími kroužky s těsnicími prvky odolnými proti vysokým teplotám.
Kvůli protimrazové ochraně v zimě je solární okruh provozován se směsí vody a glykolu.
Schéma zapojení typického solárního zařízení (např. pro rodinný dům). Regulátor uvádí do provozu čerpadlo, jestliže teplota na čidlu F1 je o cca 8 stupňů vyšší než na čidluF 2, a vypíná čerpadlo, jestliže tento teplotní rozdíl klesne na cca 4 stupně. Čidlem F 3 lze omezit maximální teplotu zásobníku. Pomocí čidla Ftop doplňkové vytápění pozná, že je nutné dodatečně vytápět.
Stejně jako u topných zařízení se i u solárních zařízení k zachycení tepelného rozpínání směsi vody a glykolu používá membránová expanzní nádoba. Nemusí pouze zachycovat rozpínání teplonosného média, ale také musí být dimenzována pro případ tvoření páry při klidové teplotě. Ta se může při neustálém slunečním ozařování rozšiřovat nejen v kolektoru, ale i podél potrubí. Pokud by byla dimenzována pouze malá expanzní nádoba, bezpečnostní ventil by se otevřel a zařízení by bylo nutné znovu naplnit.
Expanzní nádoba se proto nesmí volit příliš malá.
Solární kolektory a potrubí z mědi mají velmi vysokou životnost několika desetiletí. Kromě odborné instalace je ovšem vždy nutné spráné dimenzování velikosti kolektorového pole a zásobníku, stejně jako spolehlivý a správně nastavený regulátor. Instalaci solárních zařízení vždy provádějte obzvlášť svědomitě a odborně. Protože u mnoha solárních zařízení je zařazeno doplňkové vytápění vody automaticky řízeným kotlem, uživatel později často vůbec nezpozoruje chybnou funkci solárního zařízení.
Cooray Dominika | 17.03 07:54