moment prosím

Kalendář akcí
Klientská sekce

email    

heslo    

Nová registrace | Heslo?!

Slaměné panely SLAMAFLEX

19.06.2022  

Bohužel tyto panely nikdo nevyrábí, zkuste firmy jako třeba Baopanel, Slam-pa a Ecococon.

Využití slámy na stavební účely jsou prefabrikované slaměné panely.

 

Jedná se o dřevěnou nosnou konstrukci vyplněnou napěchovanou slámou o objemové hmotnosti asi 110kg/m3 a podle požadavků zákazníka buď nahozené omítkou nebo bez omítky. 


Popis a výhody:

 • Tepelná izolace (jako 15-25cm polystyrenu) - Tepelná vodivost 0,052 W/m.K. V základu pro nízkoenergetické domy a pro pasivní domy lze opláštit (dozaizolovat) například dřevovláknitými deskami
 • Zvuková izolace - stěna slámy omítnutá z obou stran omítkou vykazuje určité pružení a proto zvukově izoluje ve všech kmitočtech rovnoměrně proto je vhodná a používá se ve světě na nahrávací studia, nahrávací centra a protihlukové bariéry.
 • Je hůře hořlavá než dřevo, nenapadají ji škůdci a při správné aplikaci ani žádní hlodavci. Třída reakce na oheň je u takto opláštěných panelů B-s1, d0.
 • Panely jsou určené jako nosný materiál! Statika - únosnost je až 15tun/m, tedy panely jsou samonosné, bez potřeby jakékoli další nosné konstrukce i na dvoupodlažní domy. 
 • Zdravodní nezávadnost materiálů - Slaměné panely Slamaflex jsou vyráběny jen z přírodních a nezávadných materiálů a mají ohleduplný až příznivý vliv na životní prostředí a zdraví.
 • Výhoda tohoto systému je velká rychlost montáže. Panely se spojují běžné vruty.


 

 

Možné využití panelů "SLAMAFLEX" je:

 • velmi jednoduchá a rychlá výstavba ekodomů (i vícepodlažní objekty)
 • rychlá výstavba zvukově a tepelně zaizolovaných hal (připravujeme i obloukové panely na klenby)
   
 • meditační centra a hudební studia
 • protihlukové bariéry - omítnuté stěny s mnohem lepšími vlastnostmi a cenou než beton
 • slaměnozděné ploty

 

Jsou mobilní což znamená, že je u nás vyrobíme a pak jsme schopni je kamkoliv přemístit a výslednou stavbu smontovat na místě velmi rychle.

Panel bez omítky váží asi 80-150kg a je dobře manipulovatelný ve dvou lidech. Pokud je panel oboustraně omítnut s 2-3 cm omítky, již je potřeba na manipulaci technika, kvůli váze 200-500 kg na panel.


Stěnu z panelů lze zakrýt běžnými materiály, jako jsou dřevěné palubky, sádrokarton, tetrapackové desky, ekopanely, hofatex. Však kvůli hořlavosti a hlodavcům doporučujeme uzavřít stěnu raději omítkou.

 

Omítnutá slaměná stěna má české, německé i rakouské atesty na požární odolnost F90.

V rakouských pokusech, provedených MA39 podle normy ÖNORM, byly tyto hodnoty bez potíží dosaženy pro pšeničnou slámu s hustotou 90 a také 150 kg/m3.

U omítnutých slaměných zdí nebo u slaměných zdí obložených stavebními deskami s F30, je požární bezpečnost nosné konstrukce F30 dosažena již tloušťkou omítky resp. sádrokartonových desek (min. 1 ,5 cm = F30).

Zatímco pro běžné stavby jednogeneračních domů (Rakousko mimo Vídně) běžně stačí ohnivzdornost F30, platí pro některé stavební části téměř všeobecně výjimky. Pro garážové zdi, příčky v domě a pro vnější zdi obytných domů, které leží na hraně pozemku, musí ve většině rakouských spolkových zemí splňovat celková stavební část ohnivzdornost F90 (odolnost proti ohni 90 min.). Přezkoušení stavební části, prováděné v rámci tohoto projektu ukázalo, že z obou stran omítnutá slaměná zeď (uvnitř 2 cm hliněná omítka, venku 2 cm vápenná omítka – obě na nosiči z rákosu) má ohnivzdornost F90.

Zdroj: http://www.ekodum.ecn.cz/slamadum/setkani/04.html 

 

Omítky používáme nejraději hliněné, buď jen pískovojílové vnitřní a nebo venkovní s polymerem. Také již umíme vyrobit omítky na místě z okolních zdrojů - fermentované - jenž jsou velmi tvrdé a odolné proti povětrnostním podmínkám i extrémním přívalovým dešťům.

Lze aplikovat i omítky vápené nebo na protihlukové stěny případně i cementové.

Finální úpravy, štuky a dekorace se provádějí až po instalaci na místě...

Panely vyrábíme v několika možných rozměrech, které můžeme různě upravovat, například rozměry panelu: 250x35x75 cm nebo 300x40x120 cm. Překlady nad dveře a okna a stropní vazníky (výborně tepelně a zvukově izolované) vyrábíme do rozponu asi 3-4m.

 

 

Takto jsme vystavovali náš 1. vyrobený panel na jednom festivalu (vertikální bylinková zahrádka).

 

 

 

 

 

 

 

 

V současné době tvoříme hliněno-slaměný domek pro terapii tmou za použití slaměných panelů. I tento domek bude rozebíratelný, volně přemístitelný a tedy využitelný dle potřeb zákazníka.

 

Ukázka průběhu stavby:

 

 

Zaváděcí cena panelu na 1m2          Kč / EUR
Slaměný panel bez omítky 2.000,-  / 80,- 
Slaměný panel s hrubou a jemnou omítkou 3.000,- / 120,- 

Komenáře

 • Cena je vypočítána včetně celkové plochy zdí a včetně plochy dveří a oken.
 • Před začátkem výroby musí být podepsána smlouva a musí být předem zaplaceno nejméně 50% celkové ceny výrobku.
 • Výrobky jsou kompletně dodány až po zaplacení celkové částky. 
 • Náklady na dopravu nejsou zahrnuty v ceně.

 

Při porovnávání ceny panelů a stavěním z malých slaměných balíků, které musíte dobře vybrat, dovést a poté správně stlačovat na potřebnou objemovou hmotnost apod. (pokud si tedy dům nestavíte sami jen s kamarády) dojdete při výpočtech na podobné sumy.
Tedy když započítáte čas, práci řemeslníků, dřevěnou nosnou konstrukci apod. budete zhruba na stejné částce za hrubou stavbu.
 
Stavba z těchto panelů je velmi rychlá, což šetří čas.

 

 


FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku není možno přidávat komentáře.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz