moment prosím

O seminářích, reference, otázky a odpovědi

31.12.2024místo konání: Všude

Reference na naše semináře najdete zde... . A články, diskuse a fotky z našich již mnoha předchozích seminářů najdete zde na strankach v Co nabízíme "Proběhlé akce" a "Příběhy z osady", v galerii a nebo na youtube nebo na Facebooku...

 

 

O Petrovi najdete více zde...

 

Vaše nejčastější otázky:

 

Co když budou tak zlé cesty, že se k vám nedostanu nebo onemocním?
Když budou zlé cesty, tak přeložíme termín :-)... Případně vás můžeme přesunout na další termín a nebo se dohodneme :-)...

Stojí někde v ČR slaměná jurta?
Kruhový slaměno hliněný dům, kterému říkáme jurta stojí v Eko-osade. Stavby je možné vidět i vyzkoušet u nás v Eko-osadě na www.prirodniubytovani.cz.

A otázka psů a jiných domácích mazlíčků:
Raději budeme, když přijedete bez psů, pokud to půjde!
Malá plemena máte případně v náručí, kdyby třeba jiný psík dorážel, ale větší plemena někdy komplikují akci :).

 

Vladimír Str.
Moc Vám fandím, ale ty ceny jsou podle mne dneska už trochu pohádka... i když věřím že se to mohlo někdy takhle někomu jednou podařit, když umí všechno sám a většinu matroše sežene na smeťáku ... stavím si maringotku a jen terasa mě vyšla na 8000E, stavím si dílnu , domek 25m2 a 6000E mě stály třeba čistě jen základy a okna, bez všeho ostatního bez baráku i bez projektu. Co třeba sem dát kompletní rozpočet těch proklamovaných staveb s cenami veškerého materiálu, nářadí, projektů a práce? Rád se podívám, že lze cenu dodržet i v dnešní době (při dnešních cenách), jak říkáš...
 
Škola přírodního stavitelství:
Zdravím, ano chápu... pro někoho pohádka a pro někoho běžný život. Držím se rád hesla, že když něco ještě neumím, tak to neznamená, že to nejde. Rád se učím nové věci a případně se ptám odborníků. Celý náš svět je plně rozdílný, každý si žijeme úplně jiný život a proto i každá stavba je úplně jiná. Někdo rád hledá zpúsoby a jiný důvody. Proto prosím ty, jenž tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří to již dělají.

Ano pokud vše kupujete hotové i s prací, tak cena stále roste protože peníze ztrácí hodnotu. Proto minimalizuji nákupy a maximalizuji práci svépomocí a zjednodušuji. Tyto metody lze využít v jakékoli době...
 
Ač to zní jakkoli neuvěřitelné či zázračně dokáži postavit dům i téměř zdarma podobně jako naši předci po tisíce let a baví mě i soběstačná různá technologická řešení. Když něco stavíme, tak bývá možnost přijet pomáhat a vidět na vlastní oči, debatovat a učit se přímo v různých fázích stavby... V členském klubu školy si vzájemně pomáháme a radíme. Třeba jak uspořádat i na vaší stavbě brigádu a pomoct s prací...

Na vlastní oči jsem viděl v Himalájích v 3500mnm chrámy postavené jen z kamene, bláta a dřeva a stojí již 3500let v podmínkách, kde je téměř po celý rok zima.

Samozřejmě pokud chci dosáhnout nízké ceny domu, je třeba zvážit každý nákup a platbu za práci. Proto v tomto případě rád využívám stavbu ze slaměných balíků s hliněnou omítkou, čímž získám nízkoenergetický dům s dobrou udržovatelností a tedy i dlouhou životností. Například řezivo využívám minimálně a i to získávám levněji a platím jen řez na pile. Dřevo máme sušené přirozeně na vzduchu. Schody jsme zvládli jako laici :) jen se základním vybavením :) ... Člověk se může naučit mnoho věcí pokud chce. Hranice a omezeni si pouze vytváříme sami... Třeba trojskla máme 120x140cm 42ks po 200kč s využitím na několika stavbách.
Všechny Tipy a zkušenosti sdílím na kurzech a knihách.
 
Vždy co člověk či stavba to úplně jiná realita a úplně jiný záměr.
 
Důkazy jsou v referencích i v našem účetnictví. Třeba faktura pro Archa - ZOO Liberec za 196000kč obsahovala komplet stavbu na klíč, včetně dopravy a práce :). Dále podle zdokumentované inzerce prodával náš spolek hotový tinyhouse 10m2 za 3000€. Faktury na stavbu hrubé stavby jsme vystavovali na částky 165.000Kč apod..

Známý na Slovensku v Zaježové postavil za 4000€ soběstačný domek i se zimni zahradou a solary. Jeden náš student, profesor z Brna postavil dům asi za 200.000Kč bez zkušeností. Další známá, které jsme pomáhali s omítkami bydlí za 10000€. Tedy to urcite jde :). Hranice a omezení si vytváříme jen my sami. Sám jsem zdokumentoval několik realizací, např. 100m2 soběstačný dům za 20000€.

V každém případě hned na počátku kurzu i knihy je řečeno, že stavba téměř z jakéhokoli materiálu vychází na klíč asi 1000-2000€/m2 užitné plochy. Když budete vše nakupovovat a tvořit svépomocí, tak můžete snížit náklady asi na 1/2. A pokud chcete postavit dům ještě levněji, tak jak to dělám já, musíte nenakupovat. Tedy práci zajišťovat svépomocí či spoluprací a využívat materiál zdarma a o tomto jsou mé kurzy a knihy.

V online kurzu „Přírodní stavitelství“ jsou rozpočty a soupisy co kolik stálo a také budou v připravované členské sekci již brzy.

A ano, dokonce mé motivační kurzy mají cíl a hlavní poselství návod jak si může každý sám tvořit pohádkový život :). A jsou pouze osobně. Ale kompletní kurzy jsou ve formě knihy, eknihy, audioknihy od 500kč/20€ na www.ekovesnice.cz/kalendar-akci   úplně dole až za akcema :) a online kurzy najdete na www.nopatent.eu.

 

 

 

1.3   Reference a reakce na semináře (čtěte od spodu, tam jsou novější)

 

 

Ďakujem Peter,

prezentácia bola úžasná ;) hneď som začala triediť svoje odpadky v hlave aj v domácnosti. :) Aj po duchovnéj stránke si mi veľa odovzdal naozaj ďakujem.

Beata Juhaszova

 

 

Ahoj Petře,

Seminář se mi líbil. Je fajn, že takovéto akce děláš. Přinášejí hodnotné informace a odkazy se všemi souvislostmi, pomocí kterých se lze vyhnout chybám (většinou nevratným). Každý si z toho může vzít, co potřebuje - zbytek si musí dotvořit podle svých podmínek a pocitů. To, že tuto komplexnost někteří z účastníků tvých seminářů nejspíš nedokážou docenit, je dneska běžné a nemělo by tě to od další práce odrazovat. Přeju ti vše dobré v pokračování této práce i v osobním životě. :-)

Milan Košťál

 

 

Ahoj všem,

byl jsem na teoretickém kurzu přírodního stavitelství v Brně. Kurz měl bezvadnou a plynulou atmosféru. Přestože nejsem vegetarián, vegetariánské jídlo, které jsme dostali bylo vynikající. Přestože se v kurzu objevilo i mnoho stavebně odborných témat (za což jsem byl velmi rád), neztratil kurz pohodovou atmosféru doplňovanou o konkrétní praktické rady, pěkná videa, myšlenky, debaty. Pokud se chystáte si zkusit postavit něco na základě přírodních principů, určitě můžu doporučit. Pro mě, člověka, který doposud žije jako většina lidí, ale přemýšlí o změně a odklonu od klasického "konzumního" života byl tento kurz jakýmsi duševním povzbuzením v mé cestě.

 

Díky a přeji chuť do další práce.

Tomáš z Brna 

 

 

Ahoj Peter, ďakujem Vám,

prednáška ale aj celý prístup bol podla mna na vysokej urovni, ked ma neičo napadne tak ešte napíšem, možno trošku viacej detailov k stavbe jurty chýbalo mne, iných by to možno nudilo, ešte raz díky.

Jozef - Sokolov, Bánov, Beša

 

Milý Petře,
omlouvám se, že s takovým zpožděním, ale reaguji na tvůj email jakožto reakci na seminář, který proběhl v březnu v Praze a kterého jsem se rovněž účastnila. Seminář byl moc fajn a jsem velmi ráda, že jsem se jej zúčastnila. Musím říci, že se mi opět hodně věcí rozleželo v hlavě a neustále přemýšlím, kde a jak začít, abych svůj život směřovala podobným směrem jako ty, tj. blíže přírodě a pokud možno co nejméně v závislosti na současném systému. Poslední dobou mne totiž spousta věcí začíná pěkně "štvát" a říkám si, že nechci podporovat tento - jak říká můj přítel - zkorumpovaný systém, kde se vše točí kolem zisků a ekonomiky a nehledí se tolik na lidi a životní prostředí vůbec. Chtěla bych být součástí komunity, kde jsou ony staré dobré hodnoty a kde se lidé snaží pomáhat tam, kde je to třeba. A s tím souvisí i další téma a to je práce - i mne totiž seminář vyhecoval k tomu, že bych se chtěla přeorientovat na jinou práci takže kdybys o něčem věděl dej vědět. Klidně zašlu i CV. Jinak bych se chtěla zeptat, pokud bych měla zájem zakoupit pozemek v nějaké ekovesničce nebo v rámci družstva, jaké jsou tam podmínky?

Ještě jednou děkuji za seminář a zase někdy ahoj, pěkný den.

Jana Losová


 

Ahoj Petře,

díky za vše, bylo to opravdu super. Rád jsem se všemi seznámil, celá akce mi dodala chybějící energii, těším se na další setkání:).

Martin (ten co jezdí na vodík)

 

Muzu rict, ze Petrem poradany seminar predcil moje ocekavani.

Otevrel mi nove obzory a poskytl hluboky vhled do siroke problematiky ekologickeho bydleni a zpusobu zivota, svepomocneho staveni, ale i moznost primo si vyzkouset celovikendovy pobyt ve stavbe v souladu s prirodou. V porovnani s ucasti na Veletrhu Drevostaveb mi to dalo tak 50x vic informaci a spravnych kontaktu.
Nebot informace jsou zde podany a otazky zodpovezeny otevrene na zaklade osobnich praktickych zkusenosti a jdou primo do hloubky bez vypocitaveho zajmu cloveka nejak ovlivnit.

Karel Slovak - Karlito

 

Ahoj Petře,

chci Ti poděkovat aspoň takhle písemně za kurz ve Skalce a za to, co děláš a že jsi ochoten nám to, co zkoušíš a cos objevil, tak hezky předat. Odjela  jsem náhle před koncem kurzu a docela mě to mrzí.

Taťana

 

 

Ahoj Petře,

Velmi ti ďakujeme za seminár, ktorý bol naozaj veľmi dobrý. Tvoje skúsenosti sú veľkým prínosom a podávaš to živo a zaujímavo. Vďaka tiež za CD, na ktorom sú užitočné informácie všetkého druhu. Moc si tvoju prácu ceníme a vďaka, že sa o to všetko delíš. Ak bude príležitosť pre úplných začiatočníkov bez skúseností zúčastniť sa na workshope a skúsiť si to v praxi, radi prídeme a prispejeme.

Prajem pekný deň, ahoj.  Andrea Garlíková

Nazdar Peter,

som ešte plná dojmov z nášho víkendového seminára, aj moji priatelia. Chceme sa Ti ešte raz poďakovať. Bolo to výborné a úžasne široký záber. Si všestranný technický talent a robíš dobrú vec. Budem šíriť informácie o Tebe a budem sledovať, čo nového vymyslíš.

Držím Ti palce. Hana

Ahoj Peter,

ďakujem Vám ,prednáška ale aj celý prístup bol podla mna na vysokej urovni , ked ma neičo napadne tak ešte napíšem, možno trošku
viacej detailov k stavbe jurty chýbalo mne, iných by to možno nudilo,
ešte raz díky.

Jozef. Sokolov, Bánov, Beša


 

Přírodní stavění v Bílých Karpatech

Zdravím všechny,kdo se dostali k tomuto blogu. Dlouho jsem tu nic nenapsal a teď je k tomu perfektní příležitost. Po dvou krásných týdnech ať už v Ivanovicích u Dana Grmely, kde jsem poznal ten příjemný pocit patlání hlíny rukama na zeď, nebo v krasné kopanici v Bílých Karpatech u Petra Skořepy... kde se toho dělo tolik, že bych to ani nedovedl popsat. Všem co jsme tam byli móc děkuju za všechny krásné chvilky a zážitky, za to že jsme si navzájem předávali pozitivní energii a neustále rozdávali úsměvy na všechny strany. Proto taky doufám, že se ještě někdy někde uvidíme... Třeba dostavět kruhový i srdcový domek :-). Podařilo se mi nahrát fotky, tak si je užijte společně se vzpomínkama http://vitisfcb.galerie.cz/5399743-vrbovce

 Víťa

Ahoj Petře,

chtěl bych ti poděkovat za seminář, byl to nevšední zážitek plný zajímavých lidí a informací, oceňuji tvoji práci a vůli ! Bavili jsme se dělení skleněných flašek, zde je video o kterém jsem mluvil: http://www.stream.cz/video/633666-jak-preriznout-lahev-od-piva-pomoci-provazku . Jinak velice rád bych si práci na hliněném či slaměném domku vyzkoušel prakticky, ideálně ve formě brigády.

Honza Pištora

Ahoj Petře,

Klasický dům nebo netypický? Z cihel, panelů, dřeva, nebo slámy a hlíny? Tyto otázky jsem si kladl delší dobu a těšil se, že se na semináři dozvím něco navíc. Nebyl jsem zklamán. Vždyť už jen fakt, že od roku 2013 musí novostavby vykazovat vlastnosti nízkoenergetického domu staví normálního člověka před dilema, jaké materiály vybrat. Nejsem sám, komu vadí současná legislativa- platit za všechno a pořád víc. Tak jsem se dozvěděl, že ačkoliv bydlet s minimálními náklady na energie chce každý rozumný člověk, platit za byrokratické nesmysly a různá povolení není vždy třeba. Během semináře padly i mé další představy. Namísto dřevěnice či roubenky se mi teď v hlavě rýsuje domek zaizolovaný slámou s hliněnou omítkou a živou střechou. Tu hned tak něco neodfoukne. Lidskou a poutavou formou nám Petr Skořepa předal výsledky svých dosavadních zkušeností, stejně jako množství odkazů a kontaktů na dodavatele a zdroje kolem nás. Takže Petře ještě jednou vřelé díky.
Vždyť co je pro lidskou bytost přirozené? Jednoduché, minimálně upravované jídlo, nerušený spánek, čistý vzduch a voda a také živý, dýchající dům, stojící v neporušené krajině, dotvářející celkovou harmonii. Jen tak se může lidstvo probudit, nadechnout a začít spolupracovat s naší matkou- planetou.

Radim,  www.korenyzdravi.cz 

Ahojky,

díky za seminář, velmi inspirujuící a pro nás velmi utřiďující a koincidenční. měj se krásně.

Simona a Petr 

Ahoj Petře,

děkuji ti za skvělou inspiraci a mnoho velmi praktických informací ohledně stavby domů. Bylo to inspirativní ve více než jen o domech, mohl jsem díky tomuto semináři odložit kostlivce co mi viseli na noze a já je neviděl :D

Zdraví Jarda 

Pokud ti to k něčemu bude můj názor, tak zde je můj příspěvek ke kurzu:

Kurz přírodního stavitelství byl pro mě velmi přínosným a uceleným souhrnem informací co se v přírodním stavitelství a nejen v něm děje. Již více než rok se touto tématikou zabývám a Petr Skořepa mluvil věcně, jasně a hlavně z praxe. Dokázal reagovat na dotazy a protože jsme třeba znal odpověď, která nebyla zřejmá, bylo jasně vidět, že ví o čem mluví a není to teoretik. Celý kurz byl veden velmi poutavě a velmi dobrým lektorským přístupem. DVD ke kurzu je velmi dobrým bonusem s informacemi, které jsem na kurzu slyšel a mohu se k nim vrátit a znovu si je projít. Doporučil bych tento kurz každému, kdo uvažuje nebo hledá jak stavět. Byla to velmi dobrá investice.
:D a to neni chvála pro recenzi, to si myslím Petře :D

Zdraví Jarda Kovář ala Josua

  

Ahoj Petře,

Seminář byl pro nás velkou inspirací a vůbec celkovou motivací pro to začít něco dělat a nečekat až se "samo" něco stane. Nejsme stavitel a i přesto obsáhlej počet hodin tohoto kurzu nás vůbec nenudil. Sám Petr nám přišel jako velice zajímavej člověk a jeho náhled na svět a věci okolo nám byli dosti blízké. Zájímavý, že vlastně metody tohoto stavitelství nebo principy se dají použít vlastně na všechno... proč by to, co je jednoduché a dostupné nemělo fungovat? protože to nikde nevidíme?protože z toho není takovej business?!
Počítáme, že průměrnýho člověka donutí tenhle seminář se aspoň zamyslet nad spoustou věcí a přehodnotit si určitý vize. Seminář se prolíná s diskuzemi,fotkami, videi a ještě se k tomu servíruje výborný jídlo :) člověk tady taky pozná správně šáhnutý lidi :)
Takže díky Petře, že nepatříš mezi pasivní většinu.

Andrea K. , Martin P.

Zdravím,

Seminář o přírodním stavitelství mne mile překvapil tím, že splnil
má očekávání! Slyšel jsem spoustu zajímavých informací a názorů
podaných snadno poslouchatelnou a dosti zábavnou formou. Názory byly
podávány s rozumným nadhledem a s ponecháním prostoru, takže
nevadilo, že se někdy neshodovaly s mými vlastními. Také záběr témat
byl až překvapivě široký. Někdy dokonce přetékal mimo zaměření
semináře, což způsobovali z velké části sami účastníci. Ubíhání od
tématu někdy zdržovalo, ale většinou situaci zachránila nějaká
zajímavost nebo vtip. Jako mírně slabší stránku jsem vnímal
organizaci (uvítání účastníků, placení apod.), což se dá odpustit s
přihlédnutím k tomu, že organizátor i jediný přednášející byl v
jedné osobě. A nakonec se to přeci zvládlo. Naopak velmi pozitivní
bylo setkání široké škály různých lidí a přátelská povzbuzující
atmosféra. Prostory nebyly ideální, zato stravování bylo skvělé.
Cena semináře zdá se mi přívětivá, zvláště sleva pro studenty
potěšila! Těším se na pokračování v terénu :-)

Jirka Voslář

 


 

Seminář "Cesta soběstačnosti" se konal v Praze ve dnech 22.-24.2.2013

Jsme sice satrší, než většina tam přítomných, ale za to si vážíme každé vteřiny života a chceme jej prožít po pravdě a naplno. Seminář dodal životní šťávu a poskytl mnoho základních informací o vybudování a užívání nezávislého a energeticky nenáročného obydlí. Také informace o pěstování potravin, vytváření zásob a skladování potravin, osiva a semen.
Byl probrán také transport na alternativní zdroje energie a další témata. Ke každé probírané části=problematice byly dány odkazy, díky kterým je možno získat komplexní informace o požadovaném tématu. A každý účastník dostal DVD s informacemi probranými na semináři.
Autoři semináře nabízí všestrannou podporu a zkušenosti z již fungujícího, nevelkého společenství-které v praxi realizuje způsob života, směřujícího k soběstačnosti a nezávislosti.
Vzhledem k velkému objemu informací byla doba semináře intenzivně využita.
Semináře se účastnili sympatičtí lidičkové a atmosféra byla po celé dny příjemná, otevřená, milá a radostná - prostě moc fajn.

 

Děkujeme za přípravu a uskutečnění semináře
             Vladimír Rozum a Helena Karasová

 

 

Ahoj Petře,

děkuju za seminář a poznatky na něm získané. Soběstačností se zabývám delší dobu. Je to spíš na úrovni osobního přežití na cestách, ale postupně se dostávám k celoroční soběstačnosti. Žiju na Maringotce (Marče) a vlastním 5 ha lesa a louky se studánkou a malým potůčkem. Jsem na volné noze a přivydělávám si ekozáchodama, westernovou show (lasa,biče, nože, tomahavky,instinktivní lukostřelba), besedama z cest, různou sezónní tvořivostí a jsem průvodce pro divokou vodu a vodní turistiku.

K vlastní prezentaci. 

Informací bylo hodně a je potřeba si z nich vybrat to, co v daném okamžiku člověka nejvíc trápí. To, že to máme na DVD a můžeme se k tomu vracet je bezvadný.

Největší poznání, které jsem udělal, bylo, že k přežití ekonomického kolapsu nesmím zůstat sám, ale že je potřeba vybudovat komunitu.

 

Přeji Ti hezký den. Jan Betlach

www.ekozachody.cz

 

 

Ahoj Petře,
Osobně jsem se zúčastnila seminářů „Cesta soběstačnosti“  a „Přírodního stavitelství“ a musím říct, že to pro mě byl nejlépe investovaný čas i prostředky. Během krátkého času člověk dostane takové množství informací  a rad, které by sám těžko a dlouze sháněl, pokud by je vůbec posbíral :-). Petr Skořepa je bytost s neuvěřitelně širokým záběrem, má plno vědomostí, praktických zkušeností, nadhled a velké intuitivní vnímání, takže se jen divíte, že to vše je schopen pojmout jeden člověk, míněno zcela bez nadsázky. Seminář byl pro mne velkou vzpruhou, kde jsem získala konkrétní představu, jak lze žít i jinak, potkala se tu se spoustou podobně smýšlejících lidí a dostala nový impuls na cestě k soběstačnosti a přirozenosti :-).

Tudíž ještě jednou veliké DĚKUJI a přeji, ať se daří...

Kristýna

 

 

Ahoj Petre,

me rozlouceni bylo rychle, abych moc nerusil, ale urcite Ti chci podekovat za Tvuj informacni maraton. Myslim, ze pro mnohe jsou to informace k nezaplaceni. Dekuji Ti moc. Mam hlavu jako balon, ale byly pro mne i dulezite zkusenosti, ktere byly nekde jen mezi radky. Komunitni souziti, mena, co manzelky na nase chlapske plany a mnoho jineho. 

 

Tak zatim se mej, Leos Princl

Dne 9. června 2013

 

 

Recenze seminar "Cesta soběstačnosti".
Úvodní přednášku Petra Skořepy jsem poprvé absolvoval v Brně, celý seminář v Praze. Když si vyslechnete tuto přednášku poznáte, že to nejste vy, kdo se zbláznil. Je to absurdní svět, který nás obklopuje. Vládnou tady politici s neomezenými pravomocemi a nulovou odpovědností. Používáme fiktivní peníze (pouze 13% oběživa fyzicky existuje), které mají deklarovanou hodnotu výrazně větší než skutečnou. Pokud jednotlivec vytiskne peníze je z něho zločinec, zatímco banky beztrestně zvyšují objem nekrytého oběživa a politici, přestože mohou tisknout peníze, raději tisknou dluhopisy aby je vyměnili za nové nekryté peníze. Každý den nás atakuje až 200 reklam: Máme si kupovat předražené domy, závislé na dodávkách energií, vody a kanalizačních přípojkách. Pitnou vodou máme splachovat vlastní výkaly a pít vodu z plastových lahví. Přednáška Petra Skořepy radí, jak to jde dělat jinak. Jak odbourávat závislosti: Na nákupu potravin, energií, služeb a v neposlední řadě na fiktivní měně, o které sám přednáším. Menší závislost znamená menší daně, jistota pro důchod a jedinný způsob jak přežít kolaps, ke kterému zaručeně směřujeme.

Filip Novotný, boretice.org

 

Prijemné dopisy, které prišli po letní škole 25.7.-4.8 ., dekuji za podporu: 

 

Ahoj Petře,

ráda bych ti ještě poděkovala takhle extra, jelikož informací, jež jsem za tak krátký čas načerpala si velice cením a jsem si (alespoň do jisté míry :D ) vědoma té neuvěřitelné práce, jež za vším tím věděním, vědomím a zkušenostmi stojí :) Jsem velice mile "překvapena" komplexností a hloubkou předávaného, včetně trpělivosti, ochoty a diplomacie s jakou lidi provádíš. 

Děkuji z celého srdce a přeji i nadále mnoho světla a jasnou mysl na tvé cestě. 

S úctou 

 

Sabina

 

Zdravim Vas, 

dakujeme za vsetko, bol to velmi prijemny cas s mnoha uzitocnymi informaciami. Sme radi ze sme sa toho mohli zucastnit. Dakujem.

 

S pozdravom  Jaroslabv Brečka

 

Ahoj Petře,
Bylo to osvobozujících 10 dní. Návrat byl krapet nepříjemný. Lidi tady v Matrixu nechápou a nemá cenu něco vysvětlovat. Bez zkušenosti nepochopí.

Zdravím i Zuzku a Víťu.

Tom

 

Ahoj Peter,

O seminári prírodného staviteľstva, môžem povedať, že ma milo prekvapil. Páčilo sa mi, že si mal na materiály triezvy pohlaď. Taktiež komplexnosť danej témy i vyzdvihnutie pre teba dôležitých detailov. Prezentácie majú hlavu i pätu. Takže z mojej strany spokojnosť. :-)

Simona

Ahoj Petře,

Za ten rok, co jsem byl loni v létě na letní škole ve Vrbovcích jsem se dost posunul a je to to i díky Tobě. Jsem Ti vděčný.

S pozdravem Tomáš Havlík

 


Ahoj Petře, přikládám referenci.

V tomto roce jsem absolvoval celý cyklus teoretických seminářů a praktických workshopů Petra Skořepy na témata SOBĚSTAČNOST a  STAVBY ZE SLÁMY A HLÍNY. Za rozumné peníze jsem získal velké množství informací jak formou přednášek, dotazů a odpovědí, tak i obsažných DVD. Navíc - vedle toho, že nám vše bylo předvedeno – jsem si sám mohl prakticky veškeré materiály a postupy jejich zpracování odzkoušet v příjemném přírodním prostředí Petrovy farmy. Měl jsem možnost prohlédnout si zde hotové i rozpracované stavby a spát v nich (a také venku na louce). To všechno v aktivních skupinách nadšenců  a nabíjející atmosféře. Získal jsem konkrétní  představu, jak bych si přírodní stavbu, pozemek a život v nich mohl převážně svépomocí zrealizovat a uspořádat. Petrovi patří dík za to, že lidem vytrvale předává veškeré své po léta shromažďované a testované poznatky a informace, i když to asi ne všichni dokážou ocenit. Přeji mu vše dobré v této činnosti i v osobním životě.

Milan K., srpen 2015

 

Ahoj Petre, 
dakujeme za kurz. Osobne pre mna, okrem neotrelych napadov a postrehov, mali najvacsi prinos Tvoje skusenosti z uz realizovanych veci. S radostou doporucim dalej. 

    Tom Potfaj, 04/2019

 

Recenze z 04/2019 od Vendy S.:
Máte skvělé nápady 
Na domy i záchody 
Má to jisté výhody. ..
Zhmotniš krásnou myšlenku, 
Když si dáš pracovní dovolenku
ve Vrbovcach 
Na československých hranicach 
Je to tam jak v ráji, ach! :)
 
 
 
Zdravím Petře,
děkuji za skvělý nedělní seminář v Brně nabitý zajímavými informacemi (31.3.2019).
Dovoluji si požádat o zaslání příslušných materiálů k semináři.
S dokonalým respektem k Tvé práci
Soňa Krásná
 

 

Dobrý den.
Přednáška byla super, byla jsem jen tu sobotu, ale velmi dobře zpracovaná dokumentace na slidech, jednoduché, informačně bohaté a Petruv projev mi úplně vyhovoval, zároveň netlačil jen slamenne stavby, ale zkrátka stavte z ceho máte dobrý dojem a snažte se co nejvíce ekologicky a přírodní cestou-více práce ale déle to vydrží:-)

Moc díky, s pozdravem Mandelikova Markéta

 

Ahoj Peter,

Rád by som Ti ešte takto poďakoval za možnosť zúčastniť sa na brigáde minulý víkend. Bolo to pre mňa veľmi inšpirujúce, hlavne v osade, ale aj v ekomuzeu. Ako som Ti spomínal mám leto také voľnejšie, tak by som sa Ti rád potom ozval na brigádu, keď budem môcť.

 

Gabriel Goda

 

 

Veľmi sa nám páčili praktické rady, ktoré sa netýkali len stavebných postupov, ale aj súvisiacich záležitostí, počnúc od výberu pozemku a končiac tipmi na komunikáciu s úradníkmi. Možnosť vyskúšať si prakticky rôzne stavebné postupy samozrejme oceňujeme tiež. Dobrá na tom bola práve vyváženosť programu medzi "organizovanosťou" a voľnosťou, takže každý si mohol vyskúšať, čo ho zaujíma (aj mimo stavebníctva – pletenie košíkov, modelovanie z hliny...). Výsledkom bolo, že človek sa aj po niekoľkohodinovej fyzickej aktivite cítil možno unavený, ale príjemne - nie kancelársky vyflusnutý. No a večerné debaty pomohli v zamyslení, čo by sa dalo robiť inak, nielen v oblasti stavebníctva...

Aby zaznela aj kritika, tak možno by sme uvítali viac „deti-friendly“ program, ale priznávame, že nevieme navrhnúť nič konštruktívne  - v konečnom dôsledku si deti aj tak nejaký program vždy spravili samé.

Takže ďakujeme za možnosť zúčastniť sa školy prírodného staviteľstva - zvažujeme účasť aj na budúce, aj keď teraz už všetko ovládame :).

 

Jozef a Zuzka Š.

 

 

 

Reference ke kurzům 2019 (Praha 27.-28.4.2019 a Vrbovce/Štefanová 23.-25.8.2019):
 

Přestože jsem Petrovy teoretické semináře i praktické školy před časem už absolvoval, rozhodl jsem se přihlásit se na ně letos znovu, protože dozrál čas k tomu, abych přírodní a energetické stavby v kombinaci s permakulturou konečně mohl začít realizovat. Oživil jsem si potřebné informace a dovednosti, dozvěděl se aktuální novinky a vyslechl odpovědi na konkrétní otázky. Rád jsem tomu věnoval svůj čas a peníze - přesto, že jednou z mých profesí kdysi byla stavařina, zase jsem se vracel domů s dalšími novými poznatky, novými pohledy a inspiracemi. Opět jsem se setkal s lidmi podobných zájmů a zažil jejich nadšení, vyplývající z toho, že práci s hliněnými omítkami napoprvé zvládli. Odjížděl jsem s posílenou vírou, že se mi podaří sehnat vhodný pozemek a na něm zrealizovat svůj dlouholetý sen. Petrovi přeji vše dobré v osobním životě a aby vytrval ve svých aktivitách, které nám ukazují cesty k alternativnímu životu. Je na nás, jak je využijeme a dotvoříme k obrazu svému. 

Milan Košťál

 

Dobrý den pane Skořepo,
byl to obohacující kurz, odnesl jsem si cenné informace a spoustu tipů, které se nikde nedočtu a které vychází z Vaší osobní zkušenosti. Navíc mě kurz naplnil nadšením pro věc a tím i posunul zas o trochu blíže k realizaci mé představy. Děkuji Vám za příležitost dozvědět se něco více. Zároveň chápu, že to není nic jednoduchého a že je to v dnešní společnosti plavání proti silnému proudu. Ale u lidí, kteří chtějí plavat proti proudu, si to místo najde.

S pozdravem, Formánek

 

 

 
 
 
Byl to právě Petrův kurz, a 2 měsíční pobyt v jeho osadě - co mi otevřelo cestu k přírodnímu stavitelství ?? a za to moc děkuji.
 
 
 
 
 
 
Doporučuju, knihy "Kde domov můj" a " Přírodní stavitelství" jsem trošku jazykově dotahovala a jsou velmi praktická, originální, inovativní a vtipná. Taky jsem pár dní bydlela v té slaměnohliněné "jurtě" a bylo to úžasné!

 Eva Hauserová

 

 

 

Hello.

The quality and the content of the seminars were absolutely mindblowing! Very helpful to be shown how to think outside of the box. It is stimulating a new way of thinking and opened up a whole new universe to me.
Petr, thank you very much for sharing your experiences and your knowledge. Also about how to deal with the matrix.
 
All the best. ??  Mathes Krivy from Germany

 

 

12.11.2023
Děkuji Petře za kurz a všechny odkazy. 
Moc se mi líbilo, jak jsi kurz vedl. Těším se na knížku a další inspirace z odkazů.

Ahoj Andrea Štenglová
 

 

11.2.2024
Dobrou a nerušenou neděli...
Chtěl jsem ješte jednou poděkovat za včerejší kurz v Praze. Bylo to osvěžující a nabité optimismem....
 
Děkuji Tomáš Kolarovič

 

 

 

 

 

Děkuji všem za účast a ochotu naslouchat a vnímat a tím zároveň podpořením mého snažení... Ale vše se mění, naše záliby i my. Přeji všem krásné tvoření si svého radostného a svobodného světa.

Petr Skořepa

 

 

FOTOGALERIE
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
PředmětAutorDatum
RE: Skořepa Petr17.11.2014 09:27
Nechvátal Radek19.10.2012 15:44
Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz